Az Oktatási Hivatal által működtetett felvi.hu adatai alapján első helyen 4764 diák jelentkezett agrár képzési területre, közülük pedig 4082 fő kezdheti meg szeptembertől tanulmányait, ami több mint 28 százalékos bővülést jelent a korábbi évhez képest. Az agrártárca közleménye szerint stratégiai ágazattá vált a mezőgazdaság és az élelmiszeripar, a biztonságos élelmiszer-ellátás nemzetbiztonsági kérdés is. Ezért a jövő szakembereinek a felsőoktatásban megszerzett tudással kell megtalálniuk a megfelelő válaszokat a 21. század kihívásaira – nyomatékosította Nagy István, hozzátéve, hogy ehhez erős agrár felsőoktatásra, és az ezzel szorosan együttműködő kutatási háttérre van szükség.
Cél, hogy az agrár felsőoktatás a piaci szereplőkkel szorosan együttműködve, igényeikhez igazodva versenyképes tudással vértezze fel a hallgatókat. Ehhez kiváló lehetőséget teremt a duális képzési forma, mely az agrár-felsőoktatásba jelentkezett hallgatók körében is egyre népszerűbb. Versenyképes tudás nélkül ugyanis nincs versenyképes agrárium.
Nagy István hangsúlyozta,
ma Magyarországon a diákok nyolc felsőoktatási intézmény közül választhatnak, ha agrár-felsőoktatási tanulmányokat szeretnének folytatni.
Így minden olyan diák, aki az agráriumban akar továbbtanulni, megtalálhatja a számára testhezálló szakot és felsőoktatási intézményt. Például a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen a felvett hallgatók száma 32 százalékkal, míg a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karára felvett hallgatók létszáma összesen 36 százalékkal növekedett.