Nemrégiben írtam arról, hogy a repceolaj ára a pálmaolajé alá esett az Európai Unióban. Ez is fontos jelzés, hiszen negyed évszázada nem volt erre példa. Nézzük, mi is történik a repce piacán, és főként mi várható?
A kínálat magas, a kereslet alacsony, az árak esnek
A legfontosabb üzenetem az, hogy a folyamatos feldolgozás ellenére világszerte magasak a repcekészletek. Európa, Kanada, Ausztrália egyaránt ilyen helyzetben van. Az üzemanyaggyártás kereslete pedig továbbra is alacsony. A reményt Kína kereslete szokta adni, de most náluk is magasak a készletek.
Mivel a repceolaj iránti kereslet körülbelül 70 százalékát a biodízel-előállítás teszi ki, az ágazat korlátozott kereslete valószínűleg azt jelenti, hogy a következő hetekben sem fog megállni az áresés a nemzetközi piacokon.
Mivel a repcemag a 13, a repceolaj 15 százalékát képezi az olajosmag és -olaj világpiacnak, árának alakulása számos tényező befolyása alatt áll.
Számunkra talán a legnagyobb jelentőségű az, hogy az EU importja mind repcemagból, mind -darából, mind -olajból évről-évre emelkedik. 2022/23-eddig eltelt időszakában mindhárom termékben közel ötven százalékos Ukrajna aránya. Az EU őszi káposztarepce területét 5 éves csúcsra, 6,0 millió hektárra becsülik, mivel a vetéskor még viszonylag vonzó árak voltak. Az EU repcetermése várhatóan 19,8 millió tonnára nő (+1,0 százalék az előző évhez képest és +15 százalék az 5 éves átlag felett) 3,31 t/ha-os hozamok mellett. Erre pedig a vetések állapodta miatt minden remény meg is van. Pedig a bőséges európai készletek már most is nyomás alatt tartják a piacot.
A repce árának mérséklődése párhuzamosságot mutat a kőolaj árának egy éve tartó korrekciójával is. Ezt a fent említett erős üzemanyagcélú felhasználás okozza, de nem egyértelműen következik belőle, hogy ha elindul a felfelé az olajára, akkor azonnal magával húzza a repcéét is. Ennek oka a magas készletszint.
Az USDA a 2022/23-as évre a globális repcetermesztést 87,2 millió tonnára teszi, ami 17 százalékkal haladja meg az előző szezonban mértet. A globális export harmadával bővül, miközben a készletszint felével emelkedik ebben a szezonban.
Forrás: USDA
Itthon 2022 őszén mintegy 186 ezer hektárra zsugorodott a repce magyarországi vetésterülete. Ilyen mélységeket utoljára 2012-ben mutatott a repceterület. Külkereskedelmünk szintén fanyalgó képet mutat: az export csökken, az import emelkedik.
Forrás: KSH
A repcemaggal nemigen kereskednek mostanság, ára tavaly nyár óta mérséklődik.
Forrás: KSH
Jelenleg tehát magas a kínálat, és az új terméssel néhány hónapon belül még tovább nőhet.
A magam részéről erre nem számítok a közeljövőben.