A téma annak ürügyén került elő, hogy az agrarheute a hétvégén arról írt: 50 ezer tehén termel egy szaúdi telepen, a sivatagban. A környezetterhelés is egészen extrém. Naponta 80 millió liter vizet használnak fel egy olyan országban, ahol a talajvízkészletek a végnapjukat élik. A takarmányigény napi 1300 tonna. Ez teljes mennyiségében import, aminek ökológiai lábnyoma hatalmas. Szerintem kevesen tudják, hogy Szaúd-Arábia a ’80-as évek óta élelmiszerexportőr. Az ország ma is exportál gabonát, valamint zöldséget, gyümölcsöt és tejterméket. De eközben a talajvizük szintje hat méterrel csökkent, és két kilométer mélyről hozzák fel, persze hűteni is kell. Ha a pénz nem is számít, a jövő akkor is kérdéses.
Ha ránézünk a világ legnagyobb tejtermelő telepeinek listájára, akkor még elképesztőbb adatokkal találkozunk. Ezek ugyan nem naprakészek, de elgondolkodtatók.
A szaúdi az önellátásra való törekvés nyomán jött létre, amely az olajválság idejéből ered. Hasonló az orosz élelmiszergazdaság fejlődésének története, amelyet embargók generáltak, s jutott el a világpiac vevői oldaláról az eladóira. A listában szereplők közös tulajdonsága a kiemelkedő innovációs potenciál, hatékonyság és a csúcstechnológiák alkalmazása, de ökogazdálkodók is vannak köztük.
A legnagyobb tejfarmok tejtermelés (millió tonna/év) és állatlétszám alapján
Forrás: IFCN
A tejipar a világ egyik leggyorsabban koncentrálódó iparága. E címért az autógyártással és a söriparral van szoros versenyben. A Rabobank, a világ legnagyobb agrárbankja – ahol magam is nyolc évet töltöttem – évtizedek óta követi a tejipar akvizícióit. 2023-as top20-as listájuk szerint az akvizíciók, a szerves növekedés és az infláció hajtja a világ legnagyobb tejipari csoportjainak növekedését. A húsz vezető tejipari vállalat együttes forgalma 21 százalékkal nőtt egy év alatt euróban mérve, viszont dollárban mindössze 7 százalékkal. Az immár évek óta a mezőny előtt robogó Lactalis továbbra is felvásárlási lázban ég. A táblázatot átfutva jól érzékelhető, hogy a dobogón vagy annak közelében csak az élénken akviráló csapatok kerülnek. A méret növekedésével a fejlesztések, a fenntarthatósági beruházások terhei jobban kezelhetők. Ez további lendületet fog adni a világban a tejipari felvásárlásoknak az elkövetkező években is.
A világ 20 legnagyobb tejipari csoportja
Forrás: Rabobank
A globalizáció alól – ami a tej értékláncának koncentrálódása mögött is áll – nem lehet kibújni. Az egyre nagyobb kereskedelmi hálózatok egyre kevesebb – de szélesebb palettával bíró – beszállítóval fognak dolgozni. Ennek azonban nem kell feltétlenül egyben tulajdonosi koncentrációt is jelentenie.
E cikk üzenete az, hogy az ár-érdek érvényesítő képesség stratégiai együttműködésekkel is növelhető, növelendő. Bizalom – szervezettség – szinergiák – hatékonyság – méretgazdaságosság – fenntarthatóság.
Szerző: Fórián Zoltán vezető agrárszakértő, Erste Agrár Központ, -Elemzés
Cikk felhasználási feltételek:
Amennyiben a Felhasználó a saját weboldalára, közösségi oldalára tartalmat kíván átvenni a honlapról, azt kizárólag oly módon teheti meg, hogy a cikk címét és tartalmának rövid összefoglalóját (leadet) a képi elemek nélkül, változatlan tartalommal és hiánytalanul átveszi a Honlapról, és a forrást megjelölve a cikk teljes tartalmára mutató hiperhivatkozást (közvetlen linket) helyez el a címben vagy a lead alá. A felhasználási feltételekről itt olvashat.