Hatalmas piac nyílik meg jövőre a német alma előtt

Forrás: Getty Images
Indiába szállíthatnak almát 2024-től a németek, de nem dőlhetnek hátra: Lengyelország és hamarosan talán Kína is versenytársuk lesz.

A német almaágazat közeljövőjének kilátásaiban főszerepet kell kapnia az alternatív értékesítési piacok felkutatásának – írta Michael Schotten a Fruchthandel folyóirat főszerkesztője. A FruitVeB által idézett írás szerint a német almaszektor strukturális és versenyképességi problémái már évekkel korábban olyan szintet értek el, hogy kereskedelempolitikai intézkedésekkel szükséges ellensúlyozni azokat. Ezek a nehézségek elsősorban a kiskereskedelem felől érkező alacsony árszerkezet felé való törekvésben, a német fogyasztók egyre olcsóbb termékeket preferáló mentalitásában, és a főként kelet-európai piacokról érkező olcsó konkurenciában öltöttek testet. Ebbe a helyzetbe robbant be az energiaválság következtében a termelési költségek jelentős emelkedése, valamint egy olyan agrárpolitika, ami az ágazat szereplői szerint túl keveset tesz az EU versenyjogi struktúrájában a hazai termelők védelmének érdekében – ahogyan erre az olaszok is panaszkodnak – sőt, még szűkíti is mozgásterüket.

Schotten cikke azért jelent meg, mert

a németeknek sikerült almaexport-megállapodást kötniük Indiával, a harmadik legnagyobb ázsiai almaimportőrrel (az első helyen Indonézia, a másodikon Vietnam áll).

Ez jelentős eredmény a német almaágazat számára, ám a főszerkesztő szerint óriási hiba lenne hátradőlni, és nyugodtan ülni a babérokon. Ez egyrészt azért lenne végzetes, mert Lengyelország is nemrég kötött hasonló kereskedelmi egyezményt a világ legnépesebb államával, másrészt pedig azért, mert India már rég nem az az ország, ahol minden bóvlit el lehet adni.

Az alma iránti indiai kereslet továbbra is erős, és az egyre növekvő jóléttel együtt a fogyasztói preferenciák és a piaci mechanizmusok is nagyot változtak az utóbbi években. Az egyik ilyen változás, hogy már nem csak a piros fajták iránt van kereslet, bár az ázsiai piacokra jellemző módon az édesség (savszegénység) továbbra is meghatározó kritérium.

A hurráoptimizmus Schotten szerint már csak azért sem indokolt, mivel az Indiával kötött megállapodás több éves folyamat eredménye, ennél lényegesen gyorsabban kellene lezárni a hasonló jellegű külkereskedelmi keretegyezményeket. Példaként Szerbiát hozta fel, amelyik sokkal gyorsabban meg tudott állapodni Kínával, és jövőre már szállítani fog a hatalmas kelet-ázsiai piacra. Apropó, Kína: hátradőlni azért sem lehet, mert Kína is tárgyalásokat folytat Indiával az almaexport újbóli megindítása érdekében (miután 2017-ben India növényegészségügyi problémákra hivatkozva betiltotta a szállításokat).

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink