Az orosz-ukrán háború méltán tart igényt a figyelemre. Amióta a harcok zajlanak, azóta címlapon van a gabonapiac, Ukrajna mezőgazdasági exportja, és a nehézségek miatt egekbe szökő mezőgazdasági árak témája. Ezért nagyon fontos, hogy szorosan nyomon kövessük a tavaszi munkák menetét Ukrajnában, hiszen ez a globális árkilátások fontos tényezője. Látható, hogy már ősszel is 300 ezer hektárral kisebb területet sikerült bevetniük, és a tavaszi vetések is elmaradnak a korábbiaktól, de ezek nem olyan mértékűek, amelyek komoly visszaesést okoznának kibocsátásukban. Sokkal inkább gond az, hogy az exportszállítási kapacitások a tengeri út kiesésével drasztikusan beszűkültek.
A graintrede.com.ua portál hétfői cikke részletes képet ad a folyó munkákról. Az ukrán gazdálkodók az országban uralkodó nehéz körülmények ellenére ugyanis aktívan vetnek.
Befejeződött a tavaszi korai növények vetése Vinnica, Volin, Zsitomir, Kárpátalja, Ivano-Frankivszk, Lviv, Kirovohrad, Odesa, Poltava, Rivne, Ternopil és Hmelnickij régiókban. Általában a tervezett területek közel 80 százalékát ezekkel növényekkel vetik be.
A katonai közigazgatás tájékoztatása szerint Ukrajna 23 régiójában végeznek vetési munkákat, kivéve Luhanszkot, ahol szinte az egész területen dúlnak a harcok.
A tavaszi vetéseket az alábbi területeken végezték el május ötig:
- búza – 186,1 ezer hektár,
- árpa – 853,8 ezer hektár,
- repce – 26,2 ezer hektár,
- zab – 153,5 ezer hektár,
- borsó – 119,6 ezer hektár,
- hajdina – 5 ezer hektár,
- köles – 18,2 ezer hektár,
- kukorica – 1976,6 ezer hektár,
- napraforgó – 2399,3 ezer hektár,
- szójabab – 335,5 ezer hektár,
- cukorrépa – 175,4 ezer hektár,
- burgonya – 850,8 ezer hektár.
Az ukrajnai gazdák már befejezték az őszi vetésűek első kezelését nitrogén műtrágyával, és továbbra is gondozzák a növényeket.
Emlékeztetni kell arra, hogy az Állami Statisztikai Szolgálat adatai szerint a 2022-es betakarítású őszi vetésterület 0,3 millió hektárral 7,6 millió hektárra csökkent az előző év megfelelő adataihoz képest:
- őszi búza és tritikálé – 0,3 millió hektárral 6,5 millió hektárra,
- rozs – 63 ezer hektárral 109 ezer hektárra,
- árpa – 163 ezer hektárral 969 ezer hektárra.
Az őszi repce vetésterülete ugyanakkor 2021-hez képest 442 ezer hektárral 1,414 millió hektárra nőtt.
Szerző: Fórián Zoltán vezető agrárszakértő, Erste Agrár Kompetencia Központ
Cikk felhasználási feltételek:
Amennyiben a Felhasználó a saját weboldalára, közösségi oldalára tartalmat kíván átvenni a honlapról, azt kizárólag oly módon teheti meg, hogy a cikk címét és tartalmának rövid összefoglalóját (leadet) a képi elemek nélkül, változatlan tartalommal és hiánytalanul átveszi a Honlapról, és a forrást megjelölve a cikk teljes tartalmára mutató hiperhivatkozást (közvetlen linket) helyez el a címben vagy a lead alá. A felhasználási feltételekről itt olvashat.