Sikerült jelentős előrelépést tenni a légszennyezettség előrejelzésében. A Pannon Egyetemen ugyanis létrehozták a veszélyhelyzetek előrejelzésének operatíve is alkalmazható rendszerét – számolt be a Veszprém Megyei Hírportál. A kutató-fejlesztő projekt a Pannon Egyetem, az Országos Meteorológiai Szolgálat és a Pécsi Tudományegyetem a Nemzetgazdasági Minisztérium finanszírozásában közel 819 millió forint támogatásból valósult meg. A 2017-től tartó kutatómunka idén november végéig tartott.
A Kárpát-medence földrajzi fekvéséből adódóan pedig az őszi-téli időszakban gyakran kell számolnunk sűrű köd képződésére, amelyre a szmog képződése is jelentős hatással van. A szmog okozta egészségkárosító hatások mellett a sűrű köd drasztikusan a csökkenti a látótávolságot, ami ellehetetleníti a légiközlekedést, és súlyos közlekedési baleseteket okozhat.
A Pannon Egyetem kutatásának középpontjában a ködképződéshez vezető folyamatok álltak, de különös figyelmet szemteltek a részecskék és a ködöt alkotó vízcseppek közötti kölcsönhatás tanulmányozására is. A munka során pedig a ködképződés folyamatának megértésében jelentős előrelépést értek el, hisz
A támogatás pedig új, a köd tulajdonságait mérő speciális műszerek beszerzését is tette lehetővé. Emellett, a közös kutatómunka Gelencsér András szakmai vezetésével egy nemzetközileg is jegyzett multidiszciplináris kiválósági műhely létrejöttét eredményezte, ami hosszútávon is jelentős szerepet biztosíthat az egyetemek és az OMSZ együttműködéséhez a nemzetgazdasági szempontból kiemelkedően fontos meteorológiai és levegőminőségi előrejelzési rendszerek javításában.