Az idei kukoricaév igen sok termelő számára komoly bevételkiesést okozott. Vannak persze szép számmal olyanok is, akik – bár hozamaik elmaradtak a korábbi évekétől – sikeresként könyvelik el 2022-t is. A hatalmas szórás eredője egy nagyon alacsony termés, amely ráadásul súlyos toxin-problémával is küzd. Az energiaárak miatt megdrágult szárítást sokan kerülték el nedvesen való értékesítéssel a feldolgozók irányába, így a takarmányszükséglet hazai termésből messze nem kielégíthető. Azok a tételek pedig, amelyek nem a saját állatállomány igényeit elégítik ki, jószerivel a raktárakban várják a még jobb piaci feltételeket. De eljönnek ezek? Mikor?
Elveszettük önellátásunkat, özönlik az import, így ismét fontos lesz a nemzetközi piaci mozgások megértése, követése. Bár az őszi vetések már a hajrába fordultak, a jövő évre vonatkozó számítások sokismeretlenes kalkulációiban az ár központi szerepet tölt be. Az üzemenként már igazán más-más képet mutat, hogy likviditása megőrzése érdekében kinek mikor kell a készleteihez nyúlni, és melyik terményt adja el előbb. Amiben egy nemzetközi körképpel segíteni szeretnék, az a kukorica piaci kilátásaira vonatkozik.
Jelenlegi világpiaci trendek, számok:
- A világ legnagyobb agrárbankjának, a holland Rabobanknak van egy globális agrárszakértői hálózata. Ennek magam is nyolc évig tagja voltam. Az Észak-amerikai elemzők a héten jöttek ki kukoricapiaci várakozásaikkal. Az előttünk álló hónapokban is ingadozásra számítanak az USA-ban, komoly irányok nélkül. Ennek hátterében a kisebb területet és hozamokat, valamint a zsugorodó készleteket lehet felfedezni. A 2022/23-as gazdasági év készleteinek felhasználási aránya már most kihívásnak tűnik, mivel „a szűkös készletek és az átlag alatti talajnedvesség potenciálisan egy újabb kihívásokkal terhelt évet vetítenek előre”. Az amerikai készlet-felhasználási arány 201/13-óta a legalacsonyabb lesz. A Rabobank azonban ehhez hozzátette, hogy a vártnál kisebb export amellett, hogy a Mississippin az alacsony vízállás miatt kevesebb a kukoricát lehet szállítani, valószínűleg megszelídíti a keresleti kilátásokat, és korlátozhatja a kukorica árának növekedését.
- Az USDA erre az évre 1175 millió tonnás fogyasztást és 1169 millió tonnás termelést vár, ami ugye csökkenő készletszintet hoz magával, pedig az előrejelzések hónapról-hónapra csökkentik a számokat a mérleg mindkét oldalán. A Nemzetközi Gabonatanács nagyobb különbséget és nagyobb készletcsökkenést vár.
- Az ukrán szállítási nehézségek, valamint az amerikai kínálat alacsony szintje miatt a világpiac várhatóan 4,4 százalékkal kisebb lesz a tavalyinál.
- Az Európai Bizottság ismét 15 éves mélypontra, 53,5 millió tonnára csökkentette a 2022/23-as uniós kukoricatermelésre vonatkozó várakozásait, miután a kontinens a szezon során tomboló hőhullámokkal és szárazsággal küzdött. Az Európai Bizottság a legutóbbi csökkentést az alacsonyabb területre és a spanyol, francia és lengyel hozamok előrejelzéseire alapozta.
- Dél-Amerikában a kukorica helyzete bonyolultabb. A brazil gazdálkodók csökkentették az első vetésű kukorica területét a több safrinha (másodvetésű) kukoricatermelés érdekében, és ez az, ahol problémák adódhatnak Brazíliában. Brazíliában a kukoricának több mint 75 százalékát safrinha termésként állítják elő a szójabab után. A Safrinha kukorica termelése mindig kockázatos. A siker nagyban azon múlik, milyen korán sikerül elvetni. Mivel az ország több részén a szójabab vetése le van maradva a sok eső miatt, a safrinha kukorica vetését is tolja a jövő év elején. Egyes nedvesebb területeken már tudjuk, hogy a safrinha kukorica egy részét a szokásosnál 30 nappal később fogják elvetik. Ebből kisebb termés lesz.
- Bonyolult a kukorica helyzete Argentínában is. A 2022/23-as argentin kukoricát a szokásosnál lassabban vetik. A múlt hét végéig mindössze 17 százalékig jutottak el. Ez a szint egy éve 26 százalék volt, a hosszú távú átlag pedig 31 százalék. Sőt, azokon a területeken, ahol az aszály továbbra is tombol, a gazdálkodók ebben a szezonban a kukoricaterületük egy részét szójababra cserélik.
- A teljes dél-amerikai kukoricatermelést 183,5 millió tonnára becsülik, ami 9,1 millióval vagy 5,2 százalékkal nő. De ebben még nagyon sok a bizonytalanság.
Az ukrán gazdák is aratnak. 2022. október 27-éig 7,7 millió hektárról takarítottak be gabonát és hüvelyeseket. 30,9 millió tonna gabonát csépeltek, néhány részlet:
– Búzából 4,7 millió hektárról, 4,12 tonna/hektáros hozam mellett 19,4 millió tonnát arattak;
– Árpát 1,6 millió hektáron arattak, 3,51 tonna/hektáros átlaggal, 5,6 millió tonnát;
– Zöldborsót 111,5 ezer hektárról arattak, 2,34 t/ha hozammal, 261 ezer tonnát;
– Kukoricából 832 ezer hektárnál tartanak (20 százalék), 5,37 tonna/hektáros hozam mellett.
Önök mire következtetnek mindebből?
Szerintem, a globális készletcsökkenés jövőre is folytatódik.
Pedig ezek az előrejelzések szemérmesen hallgatnak a magas inputárak lehetséges következményeiről. Én komolyan számítok a spórolás miatt is fokozódó kínálat-csökkenésre. Ez pedig továbbra is magas árakat jelent. Ez a legfontosabb üzenet.
Szerző: Fórián Zoltán vezető agrárszakértő, Erste Agrár Kompetencia Központ
Cikk felhasználási feltételek:
Amennyiben a Felhasználó a saját weboldalára, közösségi oldalára tartalmat kíván átvenni a honlapról, azt kizárólag oly módon teheti meg, hogy a cikk címét és tartalmának rövid összefoglalóját (leadet) a képi elemek nélkül, változatlan tartalommal és hiánytalanul átveszi a Honlapról, és a forrást megjelölve a cikk teljes tartalmára mutató hiperhivatkozást (közvetlen linket) helyez el a címben vagy a lead alá. A felhasználási feltételekről itt olvashat.