A 2027-es KAP-reformban a szövetségi kormánynak nem tárgyalási célja a közvetlen kifizetések megőrzése. A jövőben a gazdálkodók csak mérhető klíma- és környezetvédelmi szolgáltatásokért kapjanak pénzt, ez a jelenlegi baloldali német szövetségi kormány álláspontja – közölte az Agrarheute szaklap.
A lap emlékeztet arra, hogy Brüsszelben már régen elkezdődött a vita a Közös Agrárpolitika (KAP) 2027 utáni átalakításról. A vitába bekapcsolódik a még hivatalban lévő úgynevezett jelzőlámpa koalicíós szövetségi kormány is. Az Agrarheute szerkesztőségéhez került kormányzati állásfoglalás szerint a szövetségi kormány eltávolodik a területalapú közvetlen kifizetésektől, nem kívánja azokat megvédeni.
Mint fogalmaznak, a kormány szerint, a területbónuszt olyan kifizetésekkel kell felváltani, amelyek a mezőgazdaságban mérhető éghajlati és környezeti teljesítményt jutalmazzák. Ukrajna EU-csatlakozására tekintettel, a dokumentum leszögezi, hogy „az elsősorban a megművelt terület nagyságán alapuló kifizetések” „nem jövőbiztosak”.
Nagy István: meg kell állítani Brüsszelt és hű kiszolgálóját, Magyar Pétert
Ennek fényében az uniós agrártámogatást még jobban összhangba kellene hozni a „közpénz közszolgáltatásokra” elvével. Ez az éghajlat-, környezetvédelmi, természet- és állatvédelmi intézkedésekért járó bónuszokra vonatkozik, amelyeket a piac nem vagy nem kellőképpen díjaz. Ennek érdekében jelentősen növelnék az ökológiai szabályozás és az agrár-környezetvédelmi intézkedések szerintük minimális költségvetését. A csökkenő területalapú kifizetéseket, a szövetségi kormány úgy véli, hogy ezeket jobban a kis- és középvállalkozásokra kellene összpontosítani.
A szövetségi kormány rendkívül kritikus a mezőgazdasági tartalékok pénzügyi megerősítésével kapcsolatban. Berlin meg akarja akadályozni, hogy a források minden évben kimerüljenek az érkezési sorrendben , ahogyan az általános gyakorlat volt Janusz Wojciechowski volt mezőgazdasági biztos idején.
A jövőben egyértelmű különbséget kell tenni a klasszikus piaci válságok és az időjárással összefüggő válságok között . A piaci válságokat továbbra is uniós szinten kell kezelni. Az időjárással összefüggő válságok esetében azonban a regionális különbségek miatt erre a jövőben egyre inkább országos szinten kerülhet sor. A szövetségi kormány átlátható kritériumokat is kér a mezőgazdasági tartalék felhasználására vonatkozóan.
A gazdák védelmére indított közös petíciót a Magosz és az agrárkamara