Nagy István: meg kell állítani Brüsszelt és hű kiszolgálóját, Magyar Pétert

Mint mondta, a gazdák kitartásról, szorgalomról és egységről tettek tanúbizonyságot, a magyar kormány pedig jelentős erőfeszítéseket tett a termelők likviditásának megőrzése érdekében. A miniszter a legfontosabb eredmények között említette, hogy hazánk vezetésével sikerült megvédeni a gazdák támogatását.

Kihívásokkal teli évet zárt a magyar agrárium, a gazdáknak nehezített pályán kellett dolgozniuk, de soha egyetlen pillanatig sem volt veszélyben a mindennapi kenyerünk – közölte Nagy István, agrármnisziszter az a „A magyar gazdák 2025-ben is számíthatnak Magyarország kormányára!” címmel megtartott sajtótájékoztatón.

Mint mondta, a gazdák kitartásról, szorgalomról és egységről tettek tanúbizonyságot, a magyar kormány pedig jelentős erőfeszítéseket tett a termelők likviditásának megőrzése érdekében. A miniszter a legfontosabb eredmények között említette, hogy hazánk vezetésével sikerült megvédeni a gazdák támogatását. De a veszély nem múlt el – figyelmeztetett, hozzátéve: Brüsszel és hű kiszolgálója, Magyar Péter továbbra is azon van, hogy elvegye a gazdák területalapú támogatását, és azt Ukrajnának adják. Mint mondta, ebben a helyzetben különösen fontos az agrárpetíció, amit a MAGOSZ és a NAK indított, és amit már több mint 220 ezren írták alá. Fontos, hogy itt nem szabad megállni, mert a petíción keresztül megnyilvánuló támogatással a magyar kormány akár hegyeket is meg tud mozgatni Brüsszelben.

A miniszter hangsúlyozta, hogy egyszerűbb, gazdabarát új támogatási rendszert várnak Brüsszeltől, az uniós agrárpolitika középpontjában a gazdálkodóknak kell állniuk. Véleménye szerint szégyen, hogy a Tisza párt még mindig a rossz oldalon áll és úgy gondolják, hogy büntetni kell a magyar gazdákat. Hozzátette: aki az élelmezésbiztonságot veszélyezteti, bűnt követ el, ha megszűnnének a területalapú támogatások, az az élelmiszerek drágulásával is együtt járna, ezt pedig nem hagyhatják.

Papp Zsolt, a NAK elnöke hangsúlyozta, hogy fontos ügy miatt állnak ki, ugyanis a kelet-közép európai gazdák hangját, érdekeit Brüsszelben elfelejtették belevenni az európai párbeszédbe. Rámutatott egyúttal, hogy az Európai Bizottság által tervezett jövedelemalapú támogatási rendszer részletei nem ismertek, de az világos, hogy lényegesen kevesebben részesülhetnének a támogatásból, és kevesebbet is kapnának, mint most. Az a dolgunk, hogy meg tudjuk védeni a gazdákat, a felelős élelmiszerfogyasztókat, a magyar családokat – mondta. Hozzátette: az Európai Bizottság által leépíteni kívánt állattartás nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű, nincs magyar gazdaság állattartás nélkül.

Jakab István úgy fogalmazott, hogy az EU-nak „kiváló” stratégiája van arra, hogyan lehet az ukrán mezőgazdaságot integrálni az unióba, ám Brüsszelnek egy gondolata sem volt és most sincs arról, hogy mindez milyen hatást váltana ki, hogyan tenné tönkre az európai gazdákat. Kiemelte: a MAGOSZ folyamatosan érdemi párbeszédet folytat a magyar kormánnyal, mind stratégiai kérdésekben, mind konkrét témákban, így például minden egyes jogszabálytervezetet is egyeztetnek. A Közös Agrárpolitikával kapcsolatban határozott lépésekre van szükség, amiben a magyar kormány partnere a gazdaszervezeteknek.

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink