A Petros Marinakis által létrehozott Krétai Botanikus Kert nemcsak a természet és a gasztronómia találkozási helye, hanem a krétai étrend időtlen bölcsességének ünnepe is. Ez az egyedülálló tér évente több ezer látogatót vonz, akik alig várják, hogy felfedezzék, hogyan lehet innovatív módon újraértelmezni az egészséges táplálkozás hagyományos alapelveit az Ekathimerini című kiadvány szerint .
Krétán nagyon elterjedt az a kép, hogy egy helybéli megállt az út szélén, hogy gyógynövényeket, gombát vagy csigát szedjen a vadon élő növényzetből. Ez az öröklött tudás arról, hogy mit nyújt a természet és hogyan használható fel, meghatározza a krétai étrendet. „Amikor a szamár éhezik, a krétai meghízik” egy régi helyi közmondás, amely hangsúlyozza ennek az étrendnek a rendelkezésre álló természeti erőforrásokon alapuló alkalmazkodóképességét.
A krétai étrend az 1950-es években vált híressé, amikor Ancel Keys amerikai pszichológus felvette a Seven Countries Study című tanulmányába. A kutatások kimutatták, hogy a szigetlakóknál volt a legalacsonyabb a szív- és érrendszeri megbetegedések aránya Európában, és figyelemreméltóan hosszú életűek voltak, köszönhetően a szezonális gyümölcs- és zöldségfogyasztásuknak, sok olívaolajnak és alacsony húsfogyasztásuknak.
A krétai diéta hat pillére
Petros Marinakis, aki egy hagyományos krétai faluban nőtt fel, elmagyarázta, hogy „Étrendünknek hat pillére van: séta, csak szezonális gyümölcsök és zöldségek fogyasztása, olívaolaj használata, ritkán húsevés, fix receptek és bor hiánya.”
Ez a rugalmas és alkalmazkodó megközelítés kulcsfontosságú volt a krétaiak túlélésében a történelem során, még az inváziókkal szemben is.
Egy álom valósággá vált
A Marinakis család olajfaligeteit, amelyek közül néhány több ezer éves volt 2003-ban pusztító tűz pusztította. Petrosnak az olajfák újraültetése helyett forradalmi ötlete támadt: botanikus kertet hoz létre. 2010-ben ez az álom valósággá vált. A 20 hektáron elterülő kert féltrópusi, mediterrán és alpesi mikroklímával rendelkezik, élőhelyet biztosítva az ázsiai, afrikai, dél-amerikai és ausztráliai növények lenyűgöző sokféleségének. A látogatókat 2-3 órán keresztül fedezhetik fel a kertben, majd a végén egy teraszos étterem várja őket, ahol a hagyományos krétai ételeket a helyszínen termesztett egzotikus alapanyagokból értelmezik újra.
A hagyomány és az innováció kombinációja
A botanikus kertben található éttermet a szomszédos falvakból érkezett szakácscsapat vezeti, olyan emberek, akik „emlékeznek, hogyan főztek a nagyszüleik”. Az ételeket lassan, fatűzön főzzük, hogy az ízek egyesüljenek. Az összetevők 20 kilométeres körzetből származnak, és az étlap szezonálisan változik.
Petros Marinakis hangsúlyozza a hagyományőrzés, de az innováció fontosságát is: „A hagyományos ételeket és módszereket kompromisszumok nélkül kell megőriznünk, de új alapanyag- és ízkombinációkat is meg kell teremtenünk. Ha az emberek kíváncsiak lesznek az ételekre, akkor az eredetére is kíváncsiak lesznek.”
Borok és helyi termékek
Az étteremben az ételek mellett helyi borokat is kínálnak, mint például a Vidiano, az aromás fehér vagy a Romeiko, egy újjáélesztett hagyományos fajta. A kerti boltban helyi termékeket vásárolhatnak a látogatók, ezzel is támogatva a körforgásos gazdaságot.