A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara közleménye szerint a korai beüzemelést az indokolta, hogy az elmúlt években több alkalommal is volt május előtt a gazdák számára komoly károkat okozó jégeső.
A közlés szerint annak ellenére, hogy az elmúlt 30 év legszélsőségesebb, legzivatarosabb tavasza, nyara volt tavaly, a jégkárok 70 százalékkal, a jégkár aránya pedig az összes bejelentett mezőgazdasági káron belül a harmadára esett vissza. Az országos jégkármérséklő-rendszer működtetésével 2018-ban tízmilliárd forintos nagyságrendű kárt előztek meg a mezőgazdaságban, a polgári, ipari és állami létesítményekben, ingatlanokban és ingóságokban – olvasható a közleményben.
A NAK-on belül működő üzemeltetési iroda az idei szezonra kiemelt feladataként tűzte ki a hálózat informatikai rendszerének fejlesztését. Ennek részeként az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) részletesebb előrejelzést küld a kezelők számára, a jégbejelentések pedig automatikusan az OMSZ-hoz érkeznek, ami nagy mértékben javítja a beavatkozások hatékonyságát. Az OMSZ új modelleket alakított ki az előrejelzésre, erősebb számítógépek használatával nőtt a meteorológiai előrejelzések pontossága, biztonsága és gyorsasága is – írták.
Már üzemben az országos jégkármérséklő-rendszert
2019. április 15. – A korábbi évektől eltérően már hétfőn üzembe helyezték az országos jégkármérséklő-rendszert, amely a tavalyi szezonban több tízmilliárd forintnyi kárt előzött meg.
Ezek a változások érkeznek júliustól: a fuvarozókat, az özvegyeket és a vállalkozásokat is érinthetik Új kötelezettségek érkeznek a nemzetközi fuvarozóknál, miközben módosulnak az özvegyi nyugdíj feltételei is.
Egyre nagyobb termőföld-területet foglalnak el a napelemparkok: szakértői tanulmány mutatta ki mire érdemes figyelni Magyarországon már nagyobb termőföld területet foglalnak el a napelemes rendszerek, mint amit iparági becslések 2018-ban előrejeleztek.
Súlyos figyelmeztetés Brüsszelből: élelmiszerár-sokkot hozhat a beporzók eltűnése Európában Vadon élő beporzók 2030-ig bekövetkező összeomlása, világszerte évi 34 milliárd eurós veszteséget okozhat.
Kapitány István újabb fontos bejelentéssel jelentkezett: itt az energiatárolás aranyokra A gazdasági és energetikai miniszter újabb bombahírrel jelentkezett.
Az adatközpontok keresztben nyelték el a bitcoin-hálózat energiaigényét – több százezer hordó olajegyenérték tűnik el bennük évente Furcsa szimbiózis épül ki az energiaipar és az adatközpontok között: technológia nem létezhet saját energiatermelés nélkül.
Aszály szorításában a magyar vizek: elpárolgó folyók, eltűnő tavak A tartós hőség és csapadékhiány a Balaton, a Velencei-tó és az alföldi folyók vízháztartását is egyre nehezebb helyzetbe hozza.