A gazdálkodók továbbra is az erőgépek beszerzésére költötték a legtöbbet. A mezőgazdasági gépberuházások értékének 55 százalékát adták az erőgépek, 45 százalékát a munkagépek, valamint egyéb gépek. A teljes érékesítésen belül a traktorok 34 százalékos, a gabonakombájnok 12 százalékos arányt képviseltek. A mezőgazdasági célú szállító járművekből 15 százalékkal, az új mezőgazdasági pótkocsikból 20 százalékkal többet értékesítettek. A növényvédő gépek piacán 2018-ban 31 százalékkal nőtt a forgalom.
Gabonakombájnt tavaly – az előző évhez képest – 15 százalékkal kevesebbet vásároltak. A gazdaságokba 262 új arató-cséplő gép került 2018-ban, az azt megelőző évben 307. Az értékesített kombájnok a legkorszerűbb európai színvonalat képviselik.
A végfelhasználóknak történő mezőgazdasági gépértékesítés 66 százalékát 10 cég adta 2018-ban, ugyanez az arány egy évvel korábban 69 százalék volt.
A Vidékfejlesztési Program beruházási támogatásain belül az állattartó telepek korszerűsítésére 12,5 milliárd forint, kertészeti beruházásokra 15,3 milliárd forint, mezőgazdasági termékek értéknövelésére 11,0 milliárd forint, a borászati ágazat támogatására 3,7 milliárd forint került kifizetésre 2018-ban, amelyek a technológiafejlesztés mellett a gépvásárlásokat is ösztönözték.
Várakozásaink szerint a mezőgazdaság beruházásainak dinamikus bővülése 2019-ben is folytatódik, amit a vidékfejlesztési források kifizetésének felfutása, az MNB által elindított Növekedési Hitelprogram fix és az AM által tervezett beruházási kamattámogatási program is ösztönöz, ami hozzájárul a versenyképesség további növekedéséhez.