Az Európai Parlament nemrég megszavazta a közös agrárpolitika (KAP) egyes szabályainak módosításáról szóló bizottsági javaslatot, amit várhatóan május végéig kihirdetnek. Mivel ez a vetési időszakot követően történik, a változások érdemben a következő gazdasági évet érintik majd. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) üdvözli az egyszerűsítéseket, de a versenyképességünk megőrzése és az uniós fogyasztók védelme érdekében ennél jóval nagyobb változásokra van szükség az Európai Bizottság politikájában – szögezik le közleményükben.
A két szervezet közleménye szerint a tagállamok most lehetőséget kapnak arra, hogy kiigazítsák a szabályaikat, amelyek akár már a 2024-es kérelmezési időszakban könnyebbséget jelenthetnek a mezőgazdasági termelőknek. Az új szabályozás szerint a tagállamok minden naptári évben két alkalommal módosíthatják a KAP Stratégiai Tervet.
ezért bíznak abban, hogy a munka tovább folytatódik és a következő hónapokban további egyszerűsítési javaslatokról születhet döntés.
Az uniós rendeletmódosítási csomag elsősorban a Helyes mezőgazdasági és környezeti állapot (HMKÁ) előírásait érinti, és bizonyos szankciók alól mentesít gazdálkodókat. Egyszerűsödnek a minimális talajborításra vonatkozó előírások is. Magyarország ezt ezt a lehetőséget a rizs vagy indiánrizs termesztésére használt területek esetében tudja kihasználni. E szerint a talajtakarás kötelezettségét a tárgyévben nem kell teljesíteni a talajtakarás nélkül – szellőztetés, simítózás vagy szintezés mellett – pihentetett területeken, amelyeket a tárgyévet megelőző évben rizs vagy indiánrizs termesztésére használtak.
A szántóföldi vetésforgóra vonatkozó szabályokban is könnyítéseket sikerült elérni.
A 30 hektár feletti szántóterülettel rendelkező gazdálkodóknak pedig minimum háromféle növénykultúrát kell termeszteniük, egy növénykultúra legfeljebb a teljes szántóterület 75 százalékát foglalhatja el, a két legnagyobb területen termesztett növénykultúra együttesen nem haladhatja meg a szántóterület 95 százalékát.
Az uniós rendeletmódosítás a biológiai sokféleség megőrzése szabályt is érinti. Az Európai Bizottság javaslata eltörölte az előírásrendszerből a nem termelő területek kijelölésének kötelezettséget, míg a védett tájképi elemek megőrzésének kötelezettsége, valamint a sövények és fák kivágásának, metszésének, csonkításának a költési és fiókanevelési időszakban történő tilalma továbbra is szerepel majd az előírások között.