Éveken át súlyos károkat okozhatott Bige László

A versenykorlátozás miatt kiszabott rekordösszegű bírsággal végződött vizsgálatról további, sokatmondó információkat osztott meg a Gazdasági Versenyhivatal sajtószóvivője a Mediaworks Hírcentrumával. A GVH szerint a Kite Mezőgazdasági Zrt. elismerte és irati bizonyítékokkal támasztotta alá a jogsértést.

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) vizsgálata megállapította, hogy a Nitrogénművek Vegyipari Zrt. és vállalkozáscsoportja jogsértően törekedett éveken keresztül a partnerek és a cégcsoport közötti, illetve a viszonteladó partnerei közötti verseny, valamint az import korlátozására. A GVH sajtószóvivője a Magyar Nemzet megkeresésére elmondta, hogy a rekordösszegű, 14 milliárd forintos bírság a versenyjogi szabályok súlyos megsértése miatt is indokolt.
Gondolovics Katalin kifejtette: többféle együttműködési lehetőségük van a vállalkozásoknak, amivel csökkenthetik vagy akár elkerülhetik a bírságot, két érintett cég élt is ezekkel. – A Nitrogénművek Zrt. és a hozzá kapcsolódó cégcsoport viszont végig tagadta a kartellezést – avatott be a vizsgálat részleteibe a sajtószóvivő.

Felidézte, hogy a Kite Mezőgazdasági Zrt. elismerte és irati bizonyítékokkal támasztotta alá a jogsértést, azaz a kartellezést, amikor 2017-ben engedékenységi kérelemmel fordult a GVH-hoz, és az együttműködésük következtében nem kaptak bírságot, de velük szemben is megállapítottuk a jogsértést.

A bizonyítékok megalapozták az eljárás elindítását, engedélyt kértek a bíróságtól a helyszíni kutatásra, vagyis szaknyelven szólva a rajtaütésre. – Kimentünk a cégek székhelyeire, a Nitrogénművekhez is, rögzítettük a számítógépek adattartalmait, és újabb bizonyítékokat találtunk, sőt tanúvallomások is igazolták a kartellezést – ismertette a vizsgálat további részleteit Gondolovics Katalin.

Kitért arra is, hogy a Cargill Magyarország Zrt. az eljárás közben egyezséget kötött a GVH-val; elismerték, hogy elkövették a jogsértést, ezért és egyéb együttműködésükért több mint harminc százalékkal csökkentették a bírságukat. A Nitrogénművek cégcsoportja és a Hőgyészi Agrokémiai Kft. viszont négy éven át tagadta a jogsértést. A bírságplafon a törvény szerint az előző évben elért nettó árbevétel tíz százaléka, ebben az esetben ezt a maximális büntetési tételt alkalmazták. Ennek oka a szóvivő indoklása szerint az, hogy Bige László érdekeltsége a legsúlyosabb versenyjogi jogsértést valósította meg, ráadásul hét éven át, illetve a jogsértéssel elért előny is súlyosító körülmény volt.

A bírságolás mértékét az is befolyásolta, hogy nem működtek együtt, pedig még a Nitrogénművek értékesítési vezetője is tanúskodott, ennek ellenére is tagadták a kartellezést. A teljes cégcsoport 11 milliárd forintos bírságot kapott végül, a fennmaradó hárommilliárdot a Hőgyészi Kft., illetve a részben együttműködő Cargill kapta.

A szóvivő arról is beszélt, hogy a kartellező cégek jelentős kárt okozhattak a gazdáknak azzal, hogy meghatározták az árakat, kizárták a piaci versenyt és az importlehetőséget. Mindezzel megkárosíthatták a fogyasztókat is, hiszen hét éven át mindenki megfizethette az áremelkedést, aki zöldséget és gyümölcsöt vásárolt.

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink