Nettó importőrei vagyunk az akvakultúra termékeknek, holott a magyar halgazdálkodási innovációkat világszerte elismerik. Szerencsére azonban minden adottsággal rendelkezünk, hogy ezen változtassunk. Van mit fejlődni a feldolgozottság növelése és a választék bővítése terén és az őshonos fajokban rejlő potenciált is ki kell használni – hangsúlyozta Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora a Gödöllői Halászati Horgászati Szakember Találkozó január 27-i megnyitóján. A csúcstechnológiák fejlődéséhez illetve hazai és nemzetközi teljesítményünk növeléséhez az ágazatban humán erőforrás bővítésére van szükség; jelenleg ezer-ezerötszáz szakember képzésére mutatkozik igény. Az agráregyetem pedig ezt felismerve angol nyelvű halgazdálkodási mesterszak alapítását is tervezi. Az egyetem rektora szerint
Európán kívüli országok nagykövetei első helyen említették a MATE-val való együttműködés bővítésének szándékát a halgazdálkodás területén. Az intézmény az angol nyelvű mesterszak megalapítása és indítása mellett magyar nyelven
Törekvéseiket az is elősegíti, hogy majdnem minden halgazdálkodási cégnél és szakigazgatási szervnél dolgozik volt hallgatójuk – mondta Dr. Urbányi Béla, az Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet igazgatója, hozzátette, a szervezeti egység munkatársainak 41 százaléka rendelkezik doktori fokozattal.
Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem mb. rektora
Az emberi halfogyasztás 51 százalékát az akvakultúra-termelés állítja elő, ami 2030-ra elérheti a 60 százalékot. Márpedig az emberiség jó életminőségének fenntartásához az állati fehérje ellátásnak most is jelentős szerepe van és még fontosabb lesz a jövőben Dr. Horn Péter akadémikus, az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumának tagja szerint, aki a haltenyésztés jövőjét a genetikai programok alkalmazásában látja.
A kritikus tényező a szaporaság. A kevésbé szapora ágazatokban ugyanis rendkívül nagy takarmánymennyiséget igényel a szülőpopuláció fenntartása, ami a halfajokkal szemben jelentős versenyhátrány.
Az Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet elismerését idén Dr. Mézes Miklós akadémikus nyerte el.