Az Európai Bizottság égisze alatt indult „ágazati stratégiai párbeszéd”, illetve az arról szóló jelentés tartalma elfogadhatatlan. Ahelyett, hogy a kihívásokkal teli környezetben jobban támogatnák az európai termelőket, újabb gazdaellenes intézkedéseket vezetnének be – mutat rá közleményében a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.
A Bizottság, illetve a Copa-Cogeca ebbe a párbeszédbe a közép-európai gazdákat képviselő érdekvédelmi szervezeteket, agrárkamarákat nem vonta be érdemben. A párbeszédről készült, nemrég publikált hivatalos összefoglaló dokumentum számtalan, az uniós gazdákat és fogyasztókat még jobban hátrányba hozó intézkedési javaslatot tartalmaz. Így például a területalapú helyett jövedelemalapú támogatási rendszert vezetnének be, amivel egyes elképzelések szerint Ukrajna esetleges uniós csatlakozását készíthetik elő. Emellett a dokumentumban szerepel a hús, illetve állati eredetű termékek fogyasztásának adókkal való csökkentése, az állattartás visszaszorítása.
A V4 országok agrárkamaráinak vezetői határozottan tiltakoznak az ilyen – a Bizottságra már korábban is jellemző – lopakodó jogalkotás ellen, és követelik, hogy a térség gazdálkodóit képviselő szervezetek is érdemben részt vehessenek a stratégiai egyeztetésekben.
A V4 agrárkamarák napokban Budapesten tartott ülésén a cseh, a magyar, a lengyel és a szlovák agrárkamara vezetői határozottan egyetértettek: elfogadhatatlan a Bizottság által a párbeszédről közzétett gazdaellenes jelentés.
A V4-ek felszólítják a Copa-Cogecát, hogy nyilvánosan vonja vissza a jelentés támogatását, továbbá kiállnak amellett, hogy a Bizottság az agrárium stratégiai jelentőségének megfelelő forrásokat biztosítsa a termelők számára.
Mindemellett elengedhetetlen, hogy a harmadik országokból származó áruk előállítására is az EU-s termelőkre vonatkozó előírások vonatkozzanak. Az uniós gazdák tevékenységét a klímaváltozás és számos más kihívás mellett az alaptalanul szigorodó uniós előírások is nehezítik. Fenntartható termelésüket mind szabályozásilag, mind anyagilag sokkal markánsabban kell segítenie Brüsszelnek a jövőben, a Copa-Cogecának pedig minden uniós termelő érdekeire figyelemmel kell lennie.