A gépeleadások már tavaly 25 százalékkal csökkentek, amit csak kismértékben kompenzált az alkatrészvásárlások 6 százalékkal megemelkedett forgalma. A legnagyobb mértékű csökkenés a traktorok és a gabonakombájnok piacát érintette. Idén a géppiac tovább zsugorodott: márciusig 56 százalékkal esett vissza a mezőgazdasági gépértékesítés az egy évvel korábbihoz képest – idézte az Agrárközgazdasági Intézet jelentését a Világgazdaság. A piac a második negyedévben sem fordult, és már az alkatrészforgalom is csökkenő trendet mutatott. Az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 89,5 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket az első fél évben, ami 49 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi forgalomtól. Ugyanebben az időszakban alkatrészekre közel 41 milliárd forintot fordítottak, ami 6 százalékos csökkenés a bázisidőszakhoz képest.
Visszájára fordult a piaci koncentráció is: az első két negyedévben a mezőgazdasági gép- és eszközértékesítések 68 százalékát tíz forgalmazó szervezet bonyolította le, közülük a három legnagyobb gépkereskedő kezében összpontosult az összes magyarországi mezőgépeladás fele. Ez pedig azt jelenti, hogy ebben az időszakban az első tíz cég és a három legnagyobb vállalkozás részesedése 11, illetve 9 százalékponttal csökkent a 2023 első félévihez képest.
A belső arányok ugyanakkor viszonylag stabilak maradtak, a mezőgazdasági termelők ugyanis a jelentős visszaesés ellenére továbbra is az erőgépek beszerzésére fordították a legtöbb pénzt, így ez tette ki a mezőgazdasági gépberuházások összértékének 56 százalékát.
Az egy évvel korábbi időszakhoz képest 491-gyel kevesebb, azaz 864 új kerekes traktort vettek a gazdálkodók, 28,7 milliárd forint értékben. A 100 lóerő alatti traktorok adták a teljes traktorértékesítés több mint felét, míg egy évvel korábban ugyanez az érték mindössze 35 százalék volt. Az 50 lóerő feletti traktorok kivételével valamennyi teljesítménykategóriában jelentősen visszaesett a kereslet, ebben a teljesítménykategóriában ugyanakkor 12 százalékkal nőtt az értékesítés. A Datahouse Kft. első forgalomba helyezési kimutatása alapján márkák szerint sorrendje a következőképp alakult:
- CLAAS,
- John Deere,
- Solis,
- New Holland.
Összesen 68 új arató-cséplő gép került a gazdaságokba 9,7 milliárd forint értékben, míg 2023. I. fél évben 256-ot értékesítettek 34,2 milliárd forintért. A kombájnokhoz 26 százalékkal kevesebb kukorica- és napraforgó-betakarító adapter talált vevőre idén júniusig, mint a bázisidőszakban.
A gyümölcs- és szőlőápolás gépeinek kereslete 3 százalékkal mérséklődött. Tápanyag-kijuttató gépekből 53, pedig 59 százalékkal maradt el az értékesítés az egy évvel korábbitól. A vetőgépek közül a szemenkénti vetőgépekből értékesítették a legtöbbet, 114 darabot, ami 66 százalékkal maradt el a tavalyi első fél év forgalmától. A növényvédő gépek iránti kereslet 38 százalékkal csökkent.
Egyetlen kivételként, az öntözőgépek forgalma 65 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi eladásokat, 2024 első hat hónapjában 5,4 milliárd forintért értékesítettek lineáris, körforgó rendszerű, csévélődobos és csepegtető öntözőberendezéseket, míg 2023 azonos időszakában 3,3 milliárd forint értékben.
A felmérés szerint az értékesített talajművelő gépek 29 százaléka volt hazai gyártású termék. A gazdaságokba került permetezőgépekből 36, a szállítójárművekből 38 százalék, a traktoros homlokrakodóknak pedig több mint a fele származott hazai gyártóüzemből. Az értékesített kombájnadaptereknek pedig a harmada volt magyar gyártású.