Nincs megállás. Tovább szárnyal a búza ára a nemzetközi piacokon. Pénteken – decemberi határidőre – a búzával ismét rekordszinten (299,75 euró/tonna) kereskedtek az európai határidős piacon. A következő, 2022. márciusi dátumot 297 eurón jegyezték. De mi van a hangulat fokozódása mögött (már megint)?
A búza legközelebbi határidőre szóló tőzsdei ára Chicagóban, USc/véka
Forrás: ft.com
Napközben átlépte az ár a 300 eurós határt is, de végül alatta zárt. Az egész múlt hétre jellemző emelkedés mögött egyaránt felfedezhetünk keresleti és kínálati mozgatórugókat.
Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) árfigyelő rendszere szerint a párizsi tőzsdén 108 ezer forint volt a tonnánkénti ár november 21-én.
Annak érdekében, hogy kilátásokat tudjunk megfogalmazni, nézzünk néhány aktuális ármozgató hírt az agrarheute.com összeállítása alapján!
- A helyzet különlegességét jelzi, hogy a magas árak ellenére fokozott a kereslet a piacokon, ami azt jelzi, hogy a vevők további áremelkedésekre számítanak.
- Az év végéhez közeledve számos importőr (például Algéria, Egyiptom, Törökország) írt ki jelentős tételű pályázatot.
- A kínálati oldalon a heves esőzések okoztak súlyos károkat Ausztráliában, éppen betakarítás idején. Emellett a korábbi árvizek szállítási nehézségeket okoztak Kanadában, míg az USA-ban és a Fekete-tenger térségében a rendkívül száraz viszonyok egyre több kétséget ébresztenek a következő évi jó búzaterméssel kapcsolatban.
- A Nemzetközi Gabonatanács (IGC) a múlt héten ismét csökkentette a 2021/22-es globális búzatermelésre vonatkozó előrejelzését. Az IGC a világ 2021/22-es búzatermésének előrejelzését 3,4 millió tonnával 777,4 millió tonnára csökkentette az októberi becslésekhez képest. Ennek egyik oka az iráni betakarítási kilátások romlása volt. Ott a búzatermést 11,5 millió tonnára csökkentették, szemben a korábbi 14 millió tonnás becsléssel. Az elmúlt 50 év legsúlyosabb aszályát szenvedte el az ország a 2021-es vegetációs időszakban. Az EU esetében a termésmennyiség előrejelzését 138,5 millió tonnáról 138 millió tonnára, Kazahsztánra vonatkozóan pedig 12,5 millió tonnáról 12 millió tonnára csökkentették. Az októberi jelentéshez képest a világ búzatartalékának becsült mennyisége is 1,7 millió tonnával csökkent, 276-ról 274,3 millió tonnára.
- Az algériai búzatermés mostanra 3 millió tonnára csökkent, szemben a korábbi 3,5 millió tonnával és az előző szezonban 3,8 millió tonnával.
- Az orosz exportadóval kapcsolatos bejelentés szintén lökött felfelé az árakon. Az oroszok kvóta bevezetését tervezik a jövő év első felére a gabonakivitelre, miközben az exportvámot az árak függvényében változtatják. Jelenleg tonnánként 77,70 amerikai dollár exportadó van hatályban.
- Eközben Algéria enyhítette a búzaimportra vonatkozó előírásokat, hogy jobban megnyíljon a fekete-tengeri beszállítók, Oroszország és Ukrajna felé. A Fekete-tengeri búza egyre inkább kiszorítja az EU-t erről a piacról.
Összességében úgy tűnik, nem érte még el csúcsát a búzaár. Bár ellátási gondok térségünkben nincsenek, az árak e héten várhatóan tovább emelkednek.
Szerző: Fórián Zoltán vezető agrárszakértő, Erste Agrár Kompetencia Központ
A cikk felhasználási feltételeiről itt tájékozódhat