Kukorica fajtakísérletek: sokat számít az előző évi és a betakarítás idején hulló csapadék is

Forrás: Shutterstock
Közzétette a 46 kukoricahibrid teljesítményének vizsgálata alapján készült ajánlati fajtalistát a Gabonatermesztők Országos Szövetsége, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. A tizenhetedik alkalommal szervezett fajtakísérlet az ország 8 eltérő termesztési adottságú pontján zajlott.

A kísérletet szervezők közleménye szerint a rendszer működtetésének célja továbbra is ugyanaz: az objektív eredmények birtokában a felhasználók kipróbált, megfelelő mennyiség és ismert minőség elérésére képes növényfajták közül választhassanak. A 2023-as fajtakísérletben tizenegy fajtatulajdonostól összesen 46 – a FAO 200, 300, 400 és 500 éréscsoportba tartozó – hibridet vizsgáltak. A hibrideket a vetést megelőzően az eddigi gyakorlat szerint kódolták, így a kísérlet kivitelezői és értékelői teljes mértékben függetleníteni tudták magukat minden olyan körülménytől, amely akaratlanul is befolyásolhatta volna őket munkájukban. A kísérletek szakmai felügyeletét a Fajtakísérleti Innovációs Tanács (FIT) biztosította. A testület nyolc tagból áll, a tagokat az alapító társadalmi szervezetek delegálják három évre. A Tanács feladata a posztregisztrációs kísérletek finanszírozási hátterének és metodikájának kialakítása, valamint a szakmai felügyeletének biztosítása.

A 2023-as kísérletben nyolc helyszínen kilenc kísérletet állítottak be: Bóly, Gyulatanya (öntözött), Hajdúböszörmény, Iregszemcse, Murony, Püski (öntözött és öntözetlen), Szeged és Szombathely. Továbbá idén a fajtatulajdonosok által biztosított két helyszínnel bővült a kísérlet: Szeged (Limagrain) és Murony (KWS) kapcsolódott be. A szervezők a kísérleti helyszíneket évről évre bővítik, hogy az ország minden régiójából érkezzenek adatok a kísérletbe.

Az összes helyszín adatainak kiértékelését a Vetőmag Szövetség végezte. A kísérleti helyek közül a szegedi kísérletet az előző évhez hasonló súlyos aszály károsította, míg Püskiben

a folyamatos esőzések miatt november közepére csúszott a betakarítás, amely a terméseredményeken is meglátszik.

Idén a tavalyihoz hasonlóan Püskiben és Gyulatanyán volt öntözött a kísérlet, azonban Püskiben – az ország északnyugati régiójában tavaly tapasztalt csapadékos időjárás miatt – ennek a hatása nem volt számottevő.

A kísérlet eredményeiről készült kiadvány itt érhető el.

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink