NAK-Magosz: a KAP stratégiai párbeszédről szóló jelentése nem a gazdák érdekeit szolgálja

Forrás: MTI
A EU Közös Agrárpolitika (KAP) stratégiai párbeszédről szóló jelentéstervezete elfogadhatatlan, ugyanis sem a gazdák, sem a fogyasztók érdekeit nem szolgálja.

A EU Közös Agrárpolitika (KAP) stratégiai párbeszédről szóló jelentéstervezete elfogadhatatlan, ugyanis sem a gazdák, sem a fogyasztók érdekeit nem szolgálja, ezért közösen kell kiállni a kiváló minőségű magyar és európai élelmiszerekért – mondta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón.

Papp Zsolt György emlékeztett, hogy a jelentéstervezet kidolgozásában a kelet-közép-európai országok képviselői nem vettek részt. Kiemelte, hogy nem értenek egyet a tervezetben a mai agrártámogatások gerincét adó területalapú támogatások kivezetésével és a húsfogyasztás csökkentését célzó lépésekkel sem.

Közölte, a tervezet értelmében a területalapú támogatásokat, amelyek elosztása objektív rendszer alapján működik, ki akarják cserélni egy sokkal bonyolultabb szabályrendszeren alapuló, jövedelem pótló, jövedelem alapú támogatásokra.

A tervezet második sarkalatos eleme a húsfogyasztást veszi célba, az intézkedés lényege, hogy az állattartók kapjanak támogatást azért, hogy visszafogják a termelésüket, miközben adóemelést javasolnak azért, hogy a fogyasztók nehezebben jussanak hozzá a hústermékekhez.

Utóbbi kapcsán jelezte, ez nemcsak a gazdák ügye, hanem az európai élelmiszerelőállítóké, az európai élelmiszerfogyasztóké is. Elmondta, hogy ezzel a javaslattal nemcsak a NAK, hanem a V4-ek sem értenek egyet. Ezért úgy vélte, „közösen kell kiállniuk az érdekeinkért, a kiváló minőségű magyar és európai élelmiszerekért”.

Papp Zsolt György az MTI kérdésére válaszolva elmondta, a helyzet megoldása érdekében fontos, hogy tárgyaljanak az Európai Bizottsággal, hogy a jelentéstervezet elkészítéséből kimaradt tagállamok, köztük a V4-ek is képviselni tudják a gazdák érdekeit.

A kamara elnöke kitért az elmúlt 14 év kormányzati törekvéseire is, amelyek közül kiemelte, az őstermelőknek szóló adózás kialakítását, az Agrár Széchenyi Kártyát, ami a finanszírozás szempontjából fontos és a földforgalmai törvényt, amely képes megóvni, megvédeni a magyar földet.

Magyarország kormánya elkötelezett és jó társa volt eddig is az agráriumnak, segítő kezet nyújtott azzal, hogy 80 százalékos társfinanszírozást biztosított az uniós forrás mellé – mondta, hozzátéve, hogy ennek eredményeként nagyon komoly ágazati fejlesztések valósultak meg az elmúlt időszakban.

Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) elnöke szerint katasztrófa, amikor magyar európai parlamenti képviselők Brüsszelben felállva tapsolnak annak érdekében, hogy az európai gazdákat tönkretevő programot elfogadásra javasolják. Ennek tapsoltak azok a baloldali képviselők, akik állítólag Magyarország érdekében kívánnak majd dolgozni az Európai Parlamentben – mondta.

A szövetség elnöke úgy vélte, a jelentéstervezet nem másról szól, minthogy az európai gazdák számára eddig jogszerűen járó támogatásokat jövedelem alapú támogatássá alakítsák át, ezáltal jogállamisági feltételekhez kötve gyakorlatilag „saját kényük-kedvük szerint elvonhassák a későbbiekben a gazdáktól a támogatást”.

A Magosz elnöke szerint ezzel a döntéssel annak is megágyaznak, hogy az ukrán termékek korlátlanul jöhessenek be az Európai Unió területére, és ezzel gyakorlatilag tönkreteszik az EU agrárgazdaságát. „El a kezekkel a magyar gazdák jövőjétől, el a kezekkel attól, hogy elvegyék a támogatásokat” – fogalmazott Jakab István.

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink