A 2000-es évek elejéhez képest nőtt a fogyasztás mértéke, mégis hozzávetőleg csak a felét fogyasztjuk annak, ami a napi előírt átlag lenne. A kisgyerekes családok is alig érik el a napi 300 gramm friss gyümölcs és zöldség fogyasztást naponta.
Jobb vagy rosszabb ez az átlag az európai adatokhoz viszonyítva?
Ha megnézzük az európai adatokat, a hazai fogyasztás még elkeserítőbbnek tűnhet. A napi átlagfogyasztás tekintetében már évekkel ezelőtt is eléggé a sor végén kullogtunk. És úgy sem jobb a helyzet, ha csak azt nézzük, hogy a magyarok hány százaléka eszik legalább egyszer gyümölcsöt vagy zöldséget naponta.
Zöldségfogyasztás tekintetében a legutolsók vagyunk, ugyanis a hazai lakosság mindössze 30%-a fogyaszt naponta zöldséget. Az első Írország 84%-kal, de öt ország kivételével szinte mindegyik Európai Uniós állam eléri az 50%-ot. – írja a CityGreen.hu
Gyümölcsfogyasztás tekintetében kicsit jobb a helyzet, de a 40% sem számít jó eredménynek. Nem meglepő, hogy e tekintetben a mediterrán országok vezetnek, ahol a lakosság 70-80%-a fogyaszt naponta legalább egyszer gyümölcsöt, de a skandináv országok is elég elől végeznek ezen a listán.
Mi az oka, hogy ennyire hátul kullogunk a többi európai országhoz képest?
Ha megnézzük a magyar ételeket, jól láthatjuk, hogy nálunk a leggyakrabban fogyasztott zöldségféle a burgonya, viszont ezt a zöldséget nem számítják bele a statisztikai adatokba, ugyanis magas a keményítő tartalma, nagyobb, mint amennyi vitamint tartalmaz.
Természetesen nemcsak ennek köszönhető ez az alacsony érték. A megtermesztett valamint, importált zöldségek és gyümölcsök tudnák fedezni a hazai igényeket, nem készlethiány okozza a problémát. Sokkal inkább az, hogy a zöldségek és gyümölcsök ára is növekszik, csak az alma ára a duplájára nőtt az elmúlt egy évben, és a többi zöldség és gyümölcs is folyamatosan drágul.
Mennyi zöldséget és gyümölcsöt kellene valójában fogyasztanunk?
A szükséges napi vitamin-, ásványi anyag és rostbevitel fedezése miatt legalább 4 adagot, vagyis min. 400 grammot kellene fogyasztanunk, de a szakemberek 600 gramm körüli mennyiséget javasolnak. Ennek a mennyiségnek 1/3 része gyümölcsből, 2/3 része pedig zöldségből kellene, hogy álljon.
Szinte mindegy is, hogy milyen formában fogyasztjuk a zöldségeket, a legfontosabb, hogy változatosan táplálkozzunk, mivel az egyes zöldségek és gyümölcsök szénhidrát, rost, fehérje, zsír, vitamin és ásványi anyag értékei nagyon változók. Törekedjünk rá, hogy naponta fogyasszunk lehetőleg minél többféle zöldséget és gyümölcsöt! A témáról bővebben itt olvashat. (citygreen.hu)
Ennyi zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanak a magyarok!
2020. december 3. – Bár tudjuk, hogy mennyire fontos a gyümölcs és zöldségfogyasztás, mégis jóval kevesebbet fogyasztunk belőlük, mint kellene. Mi, magyarok ebben a tekintetben különösen alul teljesítünk, legalábbis ezt mutatják az elmúlt évek statisztikái.
Rekordexporttal és új hiperszonikus rakétával tör előre a török hadiipar Törökország alig két évtized alatt vált fegyverimportőrből hiperszonikus rakétákat fejlesztő országgá.
Gyorsan túltette magát Orbán Viktor vereségén az egyik legfontosabb szövetségese: máris üzent Magyar Péternek – "Itt az ideje a V4-ek megújításának" A cseh kormányfő Andrej Babis szerint itt az ideje a V4-ek megújításának, ezért üzenetet küldött a szombaton megválasztott magyar kormányfőnek.
Újabb látleletet kaphat a Tisza-kormány a magyar gazdaság állapotáról: fontos makroadatok érkeznek a héten Két fontos makroadatot közöl a héten a KSH, előbb az ipari termelői árak, utána az építőipar alakulását ismerhetjük meg.
Baj van az olajjal, de ha nem nyílik meg záros határidőn belül a Hormuzi-szoros, még sokkal nagyobb lehet Hiába tűnnek óriásinak a globális olajkészletek, ezek nagy részét nem lehet felhasználni, mert a mindennapos működést biztosítják.
Kína ezt a pillanatot választotta – miközben Irán miatt szenved a világ, ők egyre többet adnak el A világ második gazdasága ügyet sem vet az energiakízisre.
Az egész világ figyel reménykedve egy katari hajót, mintha számítana A földgáz még nem jutott át, mióta háború van.