Gazdaságátadás: biztosított a teljes adó-és illetékmentesség

Országszerte komoly érdeklődés övezi az új gazdaságátadási lehetőséget, amely a jogi könnyítések mellett adómentes átadást is biztosít az idősebb gazdáknak. A pénzügyi terhek mentesítése mellett az is kiemelt cél volt a jogalkotás során, hogy a meglévő pályázatok átadása is jóval gördülékenyebben történhessen meg. A Magosz főtitkára, Cseh Tibor András mostani írásában ezeket a szabályokat mutatja be.

A legfontosabbak a gazdaságátadásról

A gazdaságátadás kapcsán egy teljesen új szerződéstípusról van szó, amelyre a modern jogtörténetben eddig nem volt példa Magyarországon, sőt amely európai összehasonlításban is egyedülálló. Bevezetését az indokolta, hogy a gazdálkodók átlagéletkora a 60 évhez közelít, minden 3. magyar termelő tehát a nyugdíjaskorba lépett. A generációváltás folyamatát emiatt rendkívül komoly jogi egyszerűsítésekkel és adókedvezményekkel segíti az állam, ráadásul pályázati forrásokat is igénybe lehet venni az átadásban részt vevő feleknek.

Kinek jelenthet ez segítséget?

A gazdaságátadási szerződés azt teszi lehetővé, hogy egyetlen megállapodással – főszabály szerint családon belül – a gazdasághoz tartozó összes vagyonelem és jogosultság átadható legyen a fiatalabb családtagnak. Fontos, hogy ezt a lehetőséget elsősorban a családi gazdaságok kategóriájának biztosítja az állam, így mind az átadónak, mind az átvevőnek őstermelői vagy egyéni vállalkozói státusszal kell rendelkezni.

Illetékmentesség

Egy adásvétel vagy egy ajándékozás esetén főszabály szerint vagyonszerzési illetéket kell fizetnie a szerző félnek. Vannak természetesen olyan esetek, mikor bizonyos feltételek esetén (pl. egyenesági rokonok között; vagy termőföld esetében 5 éven belüli birtokba lépés esetén) mentesülhetünk az illetékfizetés alól, ezekről itt olvashatnak részletesen: https://agrokep.vg.hu/kozelet/illetekmentesen-foldet-szerezni-ezek-a-szabalyai-27735/.
A gazdaságátadási szerződés megkötése esetén azonban mindenféle egyéb feltételtől függetlenül biztosított az illetékmentesség, mind a visszterhes, mind az ingyenes gazdaságátadás esetén.

[Illetéktörvény 17. § (1) bek. q) pont]

[Illetéktörvény 26. § (1) bek. s) pont]

SZJA mentesség

Mivel egy adásvétel után az eladónak jövedelme keletkezik, ami után főszabály szerint személyi jövedelemadót kell fizetni. Kivétel ez alól a termőföld adásvétele (feltéve, ha a vevő azt legalább 5 évig mezőgazdasági célra hasznosítja), de például a gépek adásvételekor még családon belüli ügylet esetén is adófizetési kötelezettség merülhet fel.

A gazdaságátadás azonban önálló jogcímként kerül szabályozásra az SZJA törvényben, kimondva, hogy adómentes az egyéni vállalkozónak, őstermelőnek minősülő földműves gazdaságátadási szerződésből származó bevétele.

[Szja tv. 7. § (1) bek. t) pont – hatályos 2025. jan. 1-től]

ÁFA mentesség

Az ÁFA kötelezettség szempontjából nincs jelentősége a felek hozzátartozói kapcsolatának, így főszabály szerint egy családon belüli értékesítéskor is ugyanúgy meg kell fizetni az ÁFA-t.

A gazdaságátadási szerződéshez azonban adómentesség kapcsolódik, melyet úgy sikerült megoldani, hogy ezt adótechnikailag jogutódlásnak minősítette a jogalkotó.

[Áfa tv. 17. § (3) bek. k) pont]

Mentesülés a közjegyzői díjak alól

A hitel-és kölcsönszerződések átadása esetén az arról szóló megállapodást is módosítani kell. Ezzel kapcsolatban az is felmerülhet, hogy szükséges-e emiatt újból megfizetni a közjegyzői díjakat? A válasz: nem kell megfizetni. A jogszabály ugyanis kimondja, hogy a hitelező és a gazdaságátvevő között létrejövő szerződést nem kell közjegyzői okiratba foglalni, a korábbi, a hitelező és a gazdaságátadó között létrejött közjegyzői okirat a szerződés módosult tartalmának keretei között érvényes.

[2021. évi CXLIII. tv. 13. § (3) bek.]

+1) Pályázatok átadása

A pénzügyi mentességek mellett az is komoly vonzerőt jelent a gazdaságátadási konstrukció esetében, hogy a már elnyert pályázatok tekintetében – az eddigiekhez képest – sokkal egyszerűbb módon kerülhet sor az átadásra. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy egy halálesethez hasonlóan, automatikus jogutódlás következik be a felek viszonylatában. Ehhez természetesen be kell nyújtani a gazdaságátadási szerződést, de a folyamat az eddigiekhez képest jóval gyorsabb átfutással történik majd.

[54/2023. AM rendelet 50. § (3) bek. c) pont]

Szerző: Dr. Cseh Tibor András, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének főtitkára

Cikk felhasználási feltételek:

Amennyiben a Felhasználó a saját weboldalára, közösségi oldalára tartalmat kíván átvenni a honlapról, azt kizárólag oly módon teheti meg, hogy a cikk címét és tartalmának rövid összefoglalóját (leadet) a képi elemek nélkül, változatlan tartalommal és hiánytalanul átveszi a Honlapról, és a forrást megjelölve a cikk teljes tartalmára mutató hiperhivatkozást (közvetlen linket) helyez el a címben vagy a lead alá. A felhasználási feltételekről itt olvashat.

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink