Miközben a német gazdálkodóktól balliberális kormányuk elveszi a gázolajkedvezményt, hazánkban az eddiginél is több adót igényelhetnek vissza a termelők – mutatott rá Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke, a Facebook oldalán tett bejegyzésében.
A kamara elnöke ezzel reagált a komrány minapi bejelentésére, miszerint a kabinet döntött arról, hogy ezentúl származási országtól függetlenül bejelentési kötelezettség terhel minden olyan agrárterméket, amelyet egyébként Ukrajnából tiltólistára tett a kormány. Emellett megemelték az Agrár Széchenyi Kártya és a gázolaj jövedékiadó-visszatérítés keretét is.
Nagy István agrárminiszter a kormányinfón is beszámolót tartott, emlékeztetve, hogy a magyar kormány – az EU-ban egyedül – 80 százalékos finanszírozást rendelt az agráriumhoz. Kitért arra is, hogyy a napokban Brüsszel nyitva hagyta az uniós határokat az ukrán termékek előtt. Ennek részleteiről ebben a cikkben írtunk.
Brüsszel elárulta a magyar gazdálkodókat, és helyette az ukrán oligarchákat támogatja – fogalmazott. Egy ilyen helyzetben felértékelődik a kormányzati segítség. Ezért ötpontos intézkedési csomagról döntöttek:
Teljes körű bejelentési kötelezettséget írunk elő azon import mezőgazdasági termékekre, amelyeket tilos behozni Ukrajnából, érkezzen az bármely országból.
A Magyar Államkincstár felgyorsítja a még hátralévő kifizetéseket, május 31-ig teljesíti a 2023. évi egységes kérelmekben igényelt terület- és állatalapú támogatások kifizetését (AÖP, AKG, termeléshez kötött támogatások).
Eddig 470 milliárd forintot fizettek ki 156 ezer gazdálkodónak, nagyságrendileg 265 milliárd forint van még hátra.
Az Agrár Széchenyi Kártya konstrukciókra 2026-ig további legfeljebb 45 milliárd forintot biztosítunk.
A mezőgazdaságban felhasznált gázolaj megfizetett adójának visszaigényelhető részét 90%-ra növeljük.
A tavasszal elindult új vidékfejlesztési pályázati felhívások keretében, a megtermelt gabonafélék minél magasabb mértékű hazai felhasználása érdekében összességében 400 milliárdot biztosítunk a takarmányipar, az élelmiszeripar és az állattartás fejlesztésére.