Emelkedik az ukrán búzaár

Forrás: Dunaújvárosi Hírlap
Fotó: Laczkó Izabella
2024 első hét hónapjában búzaimportunk csaknem felére esett, exportunk kétharmadával nőtt az előző év azonos időszakához képest. Ez a számunkra igen kedvező külkereskedelmi tendencia azonban ma már nem értékelhető helyesen az ukrajnai termés és export helyzete, kilátásai nélkül.

Az elmúlt hetekben a folyamatos export és a korlátozott kínálat miatt emelkedtek a búzaárak Ukrajnában. Ez annak fényében érdekes, hogy a világpiac, különösen az észak és dél-amerikai kedvező termés okán csökkenő ártrendet mutat. Amellett, hogy az amerikai kontinensen javultak a termésfeltételek, a búza iránti globális kereslet továbbra is erős. Az olyan országok, mint Kína, Egyiptom és az EU továbbra is jelentős búzaimportőrök, és a hazai szükségletek kielégítése érdekében stabil búzaellátásra törekszenek. Ez az állandó kereslet bizonyos mértékig támogatja a világpiaci árakat, még akkor is, ha egyes régiókban javulnak a termelési feltételek.

A globális búzapiacot befolyásoló egyik legfontosabb tényező a fekete-tengeri régió körüli geopolitikai feszültség, különösen az ukrajnai háború. Bár Ukrajnának sikerült fenntartania a búzaexport magas szintjét, exportját fenyegeti a régió folyamatos instabilitása.

Ukrajna gabona és olajosmag termelése és export, előrejelzés, millió tonna

Forrás: IGC, előrejelzés, (gabonaexport júl/jún, olajosmag export okt/szept)

Az ukrán búzatermelők számára a következő három hónap kilátásai vegyes képet mutatnak. Egyrészt a hazai piacon a magas felvásárlási árak jó nyereséget biztosítanak a gazdálkodóknak. Másrészt az ellátással, a termelési kapacitással és a geopolitikai kockázatokkal kapcsolatos bizonytalanság kihívásokat jelenthet az elkövetkező hónapokban. Arra számítunk, hogy ez az árszínvonal keleti szomszédunknál az év hátra lévő időszakában fenn fog maradni. Bár Magyarországra nem tudnak szállítani, áraik a nemzetközi piacon most a korábbiaknál kedvezőbb lehetőségeket hozhatnak számunkra.

Az Ukragroconsult elemzése szerint, a magas árak ellenére az ukrán gazdák jelentős kihívásokkal szembesülnek a búzatermelés fenntartása és bővítése terén. A háború megrongálta az infrastruktúrát, megzavarta az ültetési és betakarítási ütemterveket, és megnehezítette az alapvető mezőgazdasági inputanyagokhoz, például műtrágyákhoz és üzemanyaghoz való hozzáférést. Bár Ukrajna egyes régióiban sikerül búzát termeszteni, a teljes kapacitás továbbra is korlátozott a háború előtti szinthez képest. Ennek eredményeként a mezőgazdasági termelőknek magasabb termelési költségekkel kell szembenézniük, ami még akkor is csökkentheti a nyereséget, ha az árak továbbra is magasak maradnak.

Az időjárási viszonyok szintén döntő szerepet játszanak az ukrán búzatermelők kilátásainak alakításában. Hozzánk hasonlóan, Ukrajna mezőgazdasága érzékeny a kiszámíthatatlan időjárási viszonyok okozta zavarokra.

Eközben Oroszország arra számít, hogy búzaexportja novemberben jelentősen el fog maradni az októberi rekordtól. A múlt hónapban az exportkorlátozások és a lanyha kereslet ellenére sikerült csúcsot javítaniuk a kivitelben. Illetve éppen a korlátozások miatt nyomták meg a szerződések teljesítését. Az árak eközben alig változtak, 232-237 dollár körül alakultak (12,5%-os).

Mielőtt szokásos előrejelzéseimre térnék rá, még egy piacbefolyásoló hír: a törököknél is kisebb az idei termés (2 millió tonnával) de mivel magasak a készletek (rekordszinttel, 5,3 millió tonnával fordul rá a szezonra) október 15-ig felfüggesztette a búzaimportot. A török búzatermelés az előrejelzések szerint 11 százalékkal, 18,7 millió tonnára csökken a tavalyi rekordtermelésről. A gondjuk az, hogy a készletek magas áron kerültek a raktárakba, és a hazai vevők inkább importálnának. A Török Gabonatanács (TMO) azt az ajánlatot tette feléjük, hogy ha 85 százalékban haza búzát vesznek, akkor 15 százalékban importálhatnak. Ez így is veszteséges, csökkentett árú belső eladásokat jelent, de a készletszint 43 százalékos mérséklődésével fog járni. Ezzel együtt is 30 százalékkal csökken idén a török búzaexport.

Az elkövetkező hetekben a nemzetközi és a hazai piacon is a búzaárak kismértékű mérséklődésére számítok, ami alól az étkezési minőségű termény fog tudni mentesülni.

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink