Az önellátás határán az ukrajnai sertésszektor

Forrás: Getty Images
Hatalmas a potenciál az ukrajnai sertésszektorban, de a sertéspestis és a háború ezt még erősen visszafogja – írja cikkében Fórián Zoltán, az Erste Agrár Központ, -Elemzés vezető agrárszakértője. Ha e két tényező nyomása enyhül, és ez kiegészülve az EU felé való további sodródással, akkor jelentős exportpotenciál fog felépülni a szomszédunkban. Kell-e ettől félnünk? Gondoljuk át közösen!

A legfrissebb adatok szerint, 2024 első harmadában csökkent az ukrajnai sertéshús import és export mennyisége közötti különbség. Ukrajna 2024 január és április között 946 tonna sertéshúst importált, ami 3,8-szor kevesebb, mint az előző év azonos időszakában. Értékben a négy hónap importja harmadára csökkent 2023 azonos időszakához képest, és 2,4 millió dollárt tett ki. A sertéshúst elsősorban Kanadából (46,2 százalék), Dániából (26,9 százalék) és Lengyelországból (9,6 százalék) importáltak. Kanada sikerének titka kettős:

  • a lengyel határblokád és
  • a magas árak az EU-ban.

Óvnék azonban a kérdés túldimenzionálásától, mivel Ukrajna sertéshús-importja mindössze a piac egy százalékának felel meg. Az export oldalon ebben az időszakban arányaiban nagy bővülést látunk, 4,5-szerest, de ez így is mindössze 724 tonna volt. Értékben pedig 1,8 millió dollár. Elsősorban az Egyesült Arab Emírségekbe (84,7 százalék), Bahreinbe (7,6 százalék) és Koreába (3,7 százalék) szállítottak.

Csak közbevetőleg: az EU sertéshús-exportja az év elején tovább csökkent, ami emelte a kínálati nyomást az egységes belső piacon. Egyetlen érdekes jelenség volt, ez pedig a német sertéshús export emelkedése. Egyébként az előtte sorakozó három exportőr (Spanyolország, Hollandia és Dánia) kivitele zsugorodott, az EU sertésállománya szintén, így az export további esése sem kérdéses.

A magas uniós sertéshúsárak egyik közvetett hatása, hogy Ukrajnában stabilizálódott a sertésállomány, 2023-ban a sertéshús termelése is gyakorlatilag az előző évi szinten maradt.

Ukrajna sertés (ezer egyed) és sertéshús (ezer tonna) mérlege


Forrás: USDA GAIN

Az ukrajnai sertésszektor már a háború kitörése előtt is tartós csökkenő tendenciát mutatott. Ennek fontos része az ágazat háztáji termelésből ipari termelés felé való átstrukturálása, a nem hatékony gazdaságok piacról való kilépésével, ami mindkét üzemtípust érintette. Az állomány csökkenése azonban 2022-ben felgyorsult. Ez nyilván közvetlenül a háború hatására elpusztult üzemeknek volt elsősorban köszönhető, az ország keleti régióiban. A közép- és nyugat-ukrajnai telepeket azonban nem érintette közvetlenül. A kocák éppen ezen régióban vannak, ezért a vártnál kisebb volt számuk csökkenése, így a termelés és vágás hamar stabilizálódott. Ebben a jelentős áremelkedések is szerepet játszottak. A magas uniós árak miatt csökkent az import, stabilizálódott a hazai termelés. Az ukrajnai sertéshúsárak már tavaly év végén elkezdtek csökkenni. Ez a csökkenő belföldi kereslettel függ össze. A lakosság egyre nagyobb mértékben tér át az olcsóbb csirkehúsra.

A sertéspestis továbbra is időzített bomba Ukrajnában. A legtöbb eset Közép-Ukrajnában történik, a háború által nem érintett területeken. Az ukrán húsipar attól tart, hogy az idei esetszám emelkedés nagyobb járványhullámot eredményezhet a közeljövőben. Tavaly 10 esetben vaddisznóban, 37 esetben házisertésben bukkantak a kórokozóra. A háztáji üzemek számának jelentős csökkenése is ezzel függ össze. Az ASP országos jelenléte miatt az élősertés kivitele gyakorlatilag lehetetlen. Ukrajna élőimportja is minimális, a genetikai programok fenntartása érdekében történik, a nagy ipari gazdaságokban. A 2022-es visszaesést követően az élősertés-import 2023-ban hatezer egyedre emelkedett, idén várhatóan ismét mérséklődik.

Regisztrált sertéspestis-kitörések Ukrajnában


Forrás: https://pigua.info/uk/site/disease

A háború kitörése előtt az ország sertéshústermelése nem fedezte a hazai igényeket. A háború kitörése után mind az ipari üzemek, mind a háztartások növelték az állatvágást. Ez rövid időre túlkínálatot okozott, amire az ipar a termelés csökkentésével reagált. Emelkedett az import. A helyzet 2023 tavaszán-nyarán megváltozott, amikor az EU sertéspiaci árai emelkedtek, ezzel az import gazdaságtalanná vált. Viszont nőtt általa belföldi ár. Így alakult ki az a viszonylagos egyensúly a szektorban. Ebben a fogyasztás folytatódó mérséklődése is benne van. Az ukrajnai fogyasztók néhány év alatt húsfogyasztásuk harmadáról negyedére csökkentették a sertéshús arányát. A 2023-as importszerkezet nem sokban tért el a 2022-estől. A legolcsóbb „sertésalkatrészek” felé tolódott el, az import háromnegyede belsőség, húskészítmény alapanyagok.

Idén nem számítunk komoly változásokra sem az ukrajnai sertésállomány, sem a feldolgozás vonatkozásában. A beruházások elmaradása azonban tovább növeli azt a lemaradást, amit a járvány és a háború együtt okozott számukra. Mivel nálunk ezzel éppen ellentétes folyamatok zajlanak, jól kell kihasználnunk azt az időszakot, ami az ukrajnai sertésszektor talpra állásáig hátra van. Nem kétséges ugyanis, ha a háború véget ér, hatalmas ütemben fognak modern sertéstelepek kinőni a földből, és exportpotenciáljuk egyik természetes célpontja az EU belső piaca lesz.

Szerző: Fórián Zoltán vezető agrárszakértő, Erste Agrár Központ, -Elemzés

Cikk felhasználási feltételek:

Amennyiben a Felhasználó a saját weboldalára, közösségi oldalára tartalmat kíván átvenni a honlapról, azt kizárólag oly módon teheti meg, hogy a cikk címét és tartalmának rövid összefoglalóját (leadet) a képi elemek nélkül, változatlan tartalommal és hiánytalanul átveszi a Honlapról, és a forrást megjelölve a cikk teljes tartalmára mutató hiperhivatkozást (közvetlen linket) helyez el a címben vagy a lead alá. A felhasználási feltételekről itt olvashat.

 

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink