A kutatók a szőlősorok alól vett mintákban talajlakó fonálférgek jelenlétét mérték fel, melyek egyedszámukat tekintve az állatvilág messze legnépesebb csoportját alkotják, fajgazdagságuk és széles tűrőképességük miatt pedig csaknem bármilyen környezeti állapot mellett képesek megélni. Egy grammnyi talajban akár száznál több is lehet belőlük, ám jelen vizsgálat során nemcsak az volt fontos, hogy milyen mennyiségben vannak jelen, hanem az is, hogy a fonálférgek milyen táplálkozási csoportba sorolhatók. Egyes növényi táplálkozású fajok ugyanis megsebezhetik a szőlő gyökérzetét, ami gomba- vagy vírusfertőzést, vitalitáscsökkenést és végső soron terméskiesést vagy akár tőkepusztulást is okozhat.
A kutatók a sebzéseken keresztül potenciálisan bejutó és károsító gombák jelenlétét is vizsgálták a gyökérzónában, hogy megtudják, ezek fajösszetételére és arányára hatással van-e a talajfelszínen alkalmazott gazdálkodási forma. A vizsgálatok részleteit többek között az Agriculture svájci szaklap novemberi számában közölték.
A három vizsgált szőlőültetvény kizárólag az ott folytatott talajművelési eljárások tekintetében különbözött, minden más körülmény, így a meteorológiai és talajtani sajátosságok, valamint a szőlőtőkék életkora és az ültetett fajták is egyformák voltak. Ezen feltételek meglétével lehetett ugyanis biztosítani, hogy a fonálférgek és gombák jelenlétében tapasztalt különbségek valóban az eltérő művelési eljárások okozta hatásokra legyenek visszavezethetők. A három Balaton-felvidéki szőlőültetvény egyikén tehát intenzív, míg a másikon alacsony intenzitású, extenzív mechanikai talajművelést alkalmaztak, a harmadik terület pedig felhagyott volt, csupán kaszálást végeztek rajta.
A kapott eredmények szerint minél intenzívebb volt a talajbolygatás mértéke, annál jobban csökkent az egyedszám és annál magasabb szintet mutatott a fonálférgek közül a baktérium-fogyasztók aránya, ám évszakos eltérések is megmutatkoztak. A gombaközösségek tekintetében ugyanakkor az derült ki, hogy azok diverzitása a felhagyott ültetvényben volt a legmagasabb, az intenzíven művelt területen pedig a legalacsonyabb. Emellett az intenzitás növekedésével emelkedett a talajban a kórokozó gombatörzsek aránya az egész közösséghez viszonyítva.
Mindez arra enged következtetni, hogy az intenzív talajbolygatás nyomán azon gombatörzsek aránya mutat növekedést, melyek károsíthatják a szőlőtőkéket, a növénykárosító fonálférgek száma azonban nem csökkenthető hatékonyan csupán a művelési eljárás megváltoztatásával. (Dr. Farkas Alexandra, SZIE Médiaközpont)
A talajművelési gyakorlat módosíthatja a szőlőtőkék alatti élővilágot
Katasztrófajelenetek Horvátországban: hatalmas lángokkal ég az erdő Omišnál, lezárták az autópályát, az embereket evakuálják – videó Csütörtök este kigyulladt az erdő a magyarok körében is népszerű dalmát tegnerparti részen. Horvátországban Omisnál az autópályát is le kellett zárni a lángok miatt.
Nem sokat kellett várni: Magyar Péter felszólította a nagytőkéseket, Garancsi István cége azonnal reagált – tízezer tonnával száll be a dunai fenékküszöb építésébe a Market Néhány óra múltán érkezett az első felajánlás.
Itt a vége: berendelte a minisztériumba Tarr Zoltán Vidnyánszky Attilát, pénteken leválthatják a Nemzeti Színház éléről – "Nem fogom aláírni" Vidnyánszky azonban azt is jelezte, hogy nem fog közös megegyezéssel távozni.
Patthelyzet: lassan tíz órája ülésezik az Alkotmánybíróság, továbbra sem tudnak dönteni az alkotmánybírók Sulyok Tamás eltávolításáról Csütörtök délelőtt 10-kor kezdte tárgyalni a Fidesz–KDNP parlamenti frakciójának négy, utólagos normakontrollra irányuló indítványát a taláros testület, ám még mindig nem született döntés. Az Indexnek közben nyilatkozott az Alkotmánybíróság főtitkára, aki azt mondta, hogy tartják az eredeti határidőket.
Kohl óta halogatják és most egész Európa fizeti az árát: Németország létrehozta a saját Hormuzi-szorosát – „Olyan időt vesztegetünk, amellyel nem rendelkezünk” Angela Merkel utolsó kancellári ciklusa óta emlegetik egyre többet a sorakozó és egyre fájdalmasabb német elmaradásokat – egy ilyen most az európai hőhullám miatt került a reflektorfénybe.
Lángokban áll a magyarok kedvenc üdülőhelye: hajókkal evakuálták a strandról a turistákat A tűz megközelítette a települést.