Egyre nagyobb fogyasztói elvárás, hogy azok a zöldségek, amelyeknek a föld alatti részeit fogyasztjuk, megmosva kerüljenek a polcokra. Csakhogy a vizsgálatok magas klorát-, illetve perkloráttartalmat azonosítottak a zöldségekben, ami arra utal, hogy a termékeket közvetlenül kezelték klóros fehérítő- vagy fertőtlenítőszerekkel – hívták fel a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei, olvashatjuk a Baranya megyei hírportálon. Ez pedig károsíthatja az egészséget.
Holott nem csak azok az élelmiszerek táplálók, amelyek a legszebbek és legszabályosabbak. Ezeknek az ételeknek a fogyaszthatósági ideje meghosszabbítható megfelelő tárolással. A fogyasztói elvárásoknak eleget téve azonban jelentősen nőtt a fertőtlenítőszerek felhasználása és olyan káros gyakorlatokat alakítottak ki, mint a zöldségek közvetlen fehérítése és fertőtlenítése. Márpedig, a fertőtlenítőszerek bomlástermékeként az emberi szervezetbe kerülő klorátok és perklorátok károsíthatják az egészséget. Így tehát
Egyébként ezek az eljárások semmiképp sem ajánlottak. Az élelmiszerek előállítása során azonban természetesen ügyelni kell a higiéniára, de ez az árufeldolgozási eszközök és a környezet tisztán tartására értendő – hangsúlyozzák a szakemberek. Jelentős bírsággal is járhat a zöldség-gyümölcs termékek határérték feletti klorát-, illetve perkloráttartalma.
Hogyan érdemes tárolni?
Egyes almák, mint például a Starking, akár áprilisig is fogyasztható, de a késői körték is eltarthatók eddig, megfelelően hűtve. Tároljuk tehát ezeket a gyümölcsöket a hűtőben, ha pedig veszítenek szépségükből, felhasználhatók mártásokban, levesekben, süteményekben.
Az olajos magvakat is érdemes betenni a hűtőbe, saját csomagolásukban, vagy légmentesen záródó tárolóban. A növényi olaj ugyanis könnyen avasodik, a hideg pedig képes lassítani ezt a folyamatot. A burgonya ezzel szemben nem hálálja meg, ha hűtőszekrényben tartják – a kicsírázást és a bezöldülést elkerülhetjük, ha száraz, hűvös, sötét helyen tároljuk.