Csökkent a növényvédőszer-maradék bejelentések száma az EU-ban

Forrás: Shutterstock
Tavaly leggyakrabban az Európai Unióban nem engedélyezett növényvédőszer-maradék, vagy a megengedett növényvédőszer-maradék határétékének túllépése, mikroorganizmusok (pl.: szalmonella) és mikotoxinok (alfatoxinok) fenyegették az élelmiszerbiztonságot.

Tavaly 8700 bejelentést rögzítettek a tagállamok a Riasztási és Együttműködési Hálózatban (Alert and Cooperation Network-ACN). Az előző évekhez hasonlóan az Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Riasztási Rendszer (Rapid Alert System for Food and Feed -RASFF) értesítéseinek száma 4695 esettel volt a legmagasabb – mutat rá a FruitVeb.

2023-ban leggyakrabban az Európai Unióban nem engedélyezett növényvédőszer-maradék, vagy a megengedett növényvédőszer-maradék határétékének túllépése, mikroorganizmusok (pl.: szalmonella) és mikotoxinok (alfatoxinok) fenyegették az élelmiszerbiztonságot.

A növényvédőszer-maradék bejelentések száma volt a legmagasabb (936), annak ellenére, hogy a 2022-es évhez képest 5,5 %-kal, a 2021-es évhez képest 24%-kal csökkent az esetek száma. A legtöbb bejelentés a gyümölcs és zöldség termékkategóriába érkezett (560), melyek jelentős része határellenőrzéshez kapcsolódott. Az esetek főként harmadik országhoz, leginkább Indiához, Egyiptomhoz és Törökországhoz kötődtek. A leggyakoribb növényvédő szerek a klórpirifosz, az acetamiprid, az etilén-oxid és a 2-klór-etanol (1. ábra) voltak.

Az esetek száma a tavalyi évhez képest csak a klórpirifosz esetében növekedett 19,1%-kal, a másik három hatóanyaggal érintett bejelentések száma jelentősen, 60 %-kal csökkent. A belföldi termelők védelme érdekében a problémás országok többszöri ellenőrzése ajánlott, hiszen a növényvédő szer felhasználás csökkentéssel a termesztés során többletköltségek merülhetnek fel, amivel az import termékek piaci előnyre tehetnek szert.

A RASFF fontos szerepet játszik az élelmiszerbiztonságot fenyegető termékek nyomon követésében, forgalomból való kivonásában és visszahívásában. Hazánkban ezeket a feladatokat, a termékvisszahívást a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal látja el. A 2023-as teljes beszámoló itt érhető el.

Az RASFF rendszerben érkező bejelentések származási orszáok szerint:

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink