Cselekedni kell annak érdekében, hogy a jövőben gazdaságosan folytatható legyen a szőlőtermesztés az éghajlatváltozás várható hatásainak ellenére is. Ez az üzenetet közvetítették a szakértők a Verpeléten, csütörtökön megrendezett Szüret 2030: Termelői aggodalmak és kutatási feladatok, válaszok című konferencán – tudósított az MTI. A konferenciát a Magyar Borok Házával közösen szervezte az Egri Borvidék Hegyközségi Tanácsa.
– jelentette ki Kocsis László, akadémiai doktor. Egyelőre ugyanis megválaszolandó kérdés, hogy a szaporítóanyagot és a zöld ültetvényeket miként kell rendbe tenni ahhoz, hogy a termelés a jövőben gazdaságosan folytatható legyen az éghajlatváltozás ellenére is – tette hozzá.
A szakember szerint a szőlőtermesztés fajtahasználatát a klímaváltozás közepette kell megfelelővé tenni. Fontosnak tartja, hogy tisztában legyünk a biológiai alapokkal, hogy meghatározhassuk, azok mennyiben képesek befolyásolni az éghajlatváltozáshoz történő adaptációt. Ez ügyben már történt előrelépés – a professzor elmondta, hogy a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának szakmaközi bizottsága előkészítő munkát végzett termelői kérdőívek alapján, amelyből meghatározták, hogy a jövőben milyen fajták borszelekcióját, nemesítését és adaptációját kellene elvégezni és ezáltal alakítani a fajtahasználatot közép vagy hosszú távon.
A konferencia figyelemfelhívó mondata hangzott el Farkas Lászlótól, az Egri Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnökétől, miszerint
A tanácselnök véleménye szerint most különösen fontos, hogy eldöntsük, a telepítendő szőlő milyen fajta legyen. El kell kezdeni az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást e termelői ágban is.