Már Csongrád-Csanádban is pusztít a madárinfluenza

Két Csongrád-Csanád megyei lúdtelep állatainál is magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma.

 

Egy szentesi, több mint 8300 törzsludat számláló állományban a megemelkedett elhullás és az idegrendszeri tünetek hívták fel az állattartó figyelmét a madárinfluenza esetleges megjelenésére. Hasonlóképpen jelentkezett a betegség a Sándorfalván lévő, mintegy 2200 egyedből álló tömőlúd-állományban is. A Nébih laboratóriuma mindkét állományban a vírus H5N1 altípusának jelenlétét igazolta. Mint emlékezetes, múlt pénteken két Bács-Kiskun megyei állomány madárinfluenza-fertőzöttségét jelentette be a hatóság.

Az állategészségügyi szakemberek

az érintett állományokat már a fertőzés gyanúja alapján felszámolták.

A kitörésben érintett gazdaságok körül a szakemberek kijelölték a 3 kilométeres sugarú védőkörzetet, valamint a megfigyelési körzetet. Ezenkívül továbbra is érvényesek Csongrád-Csanád megye korlátozással nem érintett területein a szárnyasok szállítására vonatkozó szigorítások.

A madárinfluenza-járványhelyzet változásával a Nébih életbe léptette a módosított laboratóriumi mintakezelési rendet. Eszerint a megrendelők által személyesen behozott mintáknál még aznap megtörténik a PCR-vizsgálat és az eredményközlés, amennyiben a vizsgálati minták legkésőbb 10 óráig beérkeznek a Nébih állategészségügyi diagnosztikai laboratóriumába. Közleményében a Nébih felhívta a figyelmet: a vágóhidak számára kiemelten fontos, hogy minden délelőttre tervezett vágás esetén az állatok mintáit előző nap 10 óráig el kell juttatniuk a Nébih-hez. A mintaszállító gépjárművel behozott minták esetében pedig a beérkezés másnapján zajlik a PCR-vizsgálat és az eredményközlés.

 

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink