A 2018-as csapadékszegény őszt egy hideg és száraz tél követte tavaly. Az idő melegebbre fordulásával azoknál a növényeknél, melyek sikeresen átvészelték a telet, megindult a vegetáció. Azonban voltak olyan őszi vetések, melyeket a csapadékmentes hónapok jelentősen visszavetettek a fejlődésben, így voltak, akik a 2019-es évet már tavasszal látható hozamkieséssel indították. Biztosításközvetítő falugazdászaink visszajelzése alapján, az aszályos időszakot követően megnőtt a mezőgazdasági biztosítások után az érdeklődés. A hosszan tartó csapadékhiányos időszakot hetekig tartó esőzés váltotta fel, ami a kultúrák egy részének még időben érkezett, viszont volt olyan terület ahol az aszály okozta kárt a belvíz kártétele követte. Ezt követte július hónap folyamán több igen jelentős vihar is, amelyek már nem csak a kultúrnövényekben okoztak jelentős veszteséget, de mezőgazdasági épületek, fóliasátrak, üvegházak és öntözőberendezések megrongálódását is okozta. A júliusi viharok okán az Agrárminisztérium a kárenyhítési rendszerben nem kezelt káreseményekre de minimis támogatás keretében nyújtott kárenyhítést. Az igényének benyújtására október folyamán volt lehetőségük a gazdáknak. Sajnálattal tapasztaltuk, hogy a bejelentett károk nagy többségében lett volna lehetősége az érintetteknek biztosítani a termelésükhöz szükséges berendezéseiket, ám nagyon kevesen élnek a biztosítók által nyújtott pénzügyi védelemmel.
Tapasztalataink alapján a 100 hektárnál kisebb gazdaságok jelentős többsége nem rendelkezik semmilyen biztosítással. Ugyanakkor az állami kárenyhítési alapból is csupán a kárenyhítési összeg 50 százalékát kaphatják meg a termelők, ha nincs növénybiztosításuk. Fontos hangsúlyozni, hogy a mezőgazdasági kockázatkezelés két pillérből áll: a kárenyhítési alapból és a növénybiztosításból. Utóbbira a gazdák akár 70 százalékos díjtámogatást is igényelhetnek. Hatékony védelmet a két pillér együttes alkalmazása jelent az időjárási kockázatok káros anyagi következményei ellen. Mi a Nemzeti Agrárgazdasági Kamaránál azon is dolgozunk, hogy a különböző kockázatkezelési megoldások használata ne csak nagytermelők kiváltsága legyen! (nak.hu)
Van lehetőség a hatékony védekezésre
2020. január. 10. – Időjárás tekintetében a 2019-es év sem kímélte a mezőgazdasági termelőket, sosem volt még példa arra, hogy egy szezonon belül minden időjárási kockázat előforduljon.
- Van egy pofonegyszerű eszköz a klímaváltozás ellen, mégsem használjuk
Alacsonyabb alapjáratra kellene állnia a világnak.
- Kutatás: az autósok többsége csúszott már meg a jeges utakon – így vezet a magyar
Felmérés készült a magyar autósok téli szokásairól.
- Putyin fontos bejelentést tett: harci körülmények között is tesztelik az Oresnyik rakétákat
Az Oresnyikek mellett több közepes és kisebb hatótávolságú rakétarendszeren is dolgoznak.
- Parkolásreformot követel a fővárosi vezetéstől Vitézy Dávid
A politikus szerint a parkolóautomatáknak nincs helyük Budapesten.
- Az AgroVIR nagy lépést tett agrárdigitalizáció fejlődése felé
Felvásárolták a NEXT Farming szoftver forgalmazóját.
- Luxus lett egyedül lakást bérelni: 20 százalékos áremelkedésre is vannak példák
Meglódultak a fővárosi albérletárak, lassított a vidék.