Milyen földeket lehet megvásárolni?
Ezúttl tíz hektár alatti parcellákat értékesítenek, a művelési ágat tekintve többnyire szántó, erdő vagy legelő területek. Ezek között találunk olyanokat, melyek 1/1-es állami tulajdonban vannak és olyanok is, mely osztatlan közös tulajdonban van és az állam tulajdoni illetősége kerül eladásra. A területek listája itt érhető el.
Ki vásárolhat így földet?
A Földforgalmi törvény előírásait az állami földek értékesítésénél is alkalmazni kell, tehát földet ezúttal is csak földművesek vásárolhatnak (kivéve az 1 hektár alatti parcellákat, hisz azokat nem földműves is megszerezheti). Amit fontos tudni: a vevőnek vállalnia kell, hogy a föld használatát másnak nem engedi át, azt maga használja, sőt ennek az átengedési tilalomnak nincs időbeli kifutása se, így ez a korlátozás a tulajdonjog teljes tartama alatt fennáll. Bizonyos esetekben viszont van lehetőség a használat átengedésére, erről itt írtunk.
Milyen áron vásárolhatók meg ezek a földek?
Az első értékesítési ütemekkel ellentétben forgalmi érték ezúttal nem került feltüntetésre a hirdetményben, az értékbecslési szakvéleményt majd csak az ajánlatok benyújtását követően készítik el. Az értékbecslés díját majd az viseli, akivel az adásvételi szerződést megkötik (azaz a legmagasabb ajánlatot tevő személy).
Meddig és hol lehet benyújtani a vételi ajánlatokat?
Benyújtási határidő: 2024. március 12. éjfél. Az ajánlatokat elektronikusan lehet megtenni, a Nemzeti Földügyi Központ rendszerén keresztül. Az ajánlattételhez Ügyfélkapu szükséges, a rendszerbe pedig itt lehet belépni. (Jobb oldalt fönt, Bejelentkezésre kattintva).
Mi dönt, ha több ajánlat is érkezik egy ingatlanra?
Azzal kötik meg a szerződést, aki a legmagasabb árajánlatot teszi. Azonos ajánlati árak esetén az elővásárlási sorrendben előrébb álló személlyel kötik meg a szerződést. Az elővásárlási sorrendről itt olvashatnak.
Milyen költségei lesznek az eljárásnak?
A költségeket az a személy viseli, aki a legmagasabb összegű ajánlatot tette és aki ezzel a szerződés megkötésére jogosulttá válik.
Az értékbecslés helyszíni szemlével vagy statisztikai alapú értékmeghatározással történik, melynek díja
– helyszíni szemlés értékbecslésnél 45 000 forint +áfa összegnél kezdődik,
– statisztikai alapú értékmeghatározásnál egységesen 25 000 forint +áfa.
Ez utóbbira akkor van lehetőség, ha kizárólag szántó, rét vagy legelő alrészletet tartalmaz az adott ingatlan.
Az ügyvédi munkadíjat is a szerződéses vevő köteles viselni.
Az eljárási díjak (például a tulajdoni lap lekérése, földhivatali igazgatási díj) a szokásos mértékűek, de ezek nem nagyságrendi tételek.
Megszűnik-e a földön fennálló haszonbérlet?
Nem, a haszonbérletet a tulajdonosváltozás nem szünteti meg, de a haszonbérleti díj már az új tulajdonost illeti meg (a tulajdonjog bejegyzésének napjától). Más a helyzet viszont a megbízási szerződés esetén: amennyiben a terület megbízási szerződéssel van hasznosítva, úgy a megbízási szerződés az árverési vevő tulajdonjogának bejegyzésével megszűnik.
Szerző: Dr. Cseh Tibor András, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének főtitkára
Cikk felhasználási feltételek:
Amennyiben a Felhasználó a saját weboldalára, közösségi oldalára tartalmat kíván átvenni a honlapról, azt kizárólag oly módon teheti meg, hogy a cikk címét és tartalmának rövid összefoglalóját (leadet) a képi elemek nélkül, változatlan tartalommal és hiánytalanul átveszi a Honlapról, és a forrást megjelölve a cikk teljes tartalmára mutató hiperhivatkozást (közvetlen linket) helyez el a címben vagy a lead alá. A felhasználási feltételekről itt olvashat.