Az Agrárminisztérium tájékoztatása szerint az Európai Unió (EU) 2018. december 31-ig tette lehetővé a tagállamoknak, hogy a gabonafélékre és az olajos magvakra fordított adózást alkalmazzanak. A fordított adózás azt jelenti, hogy az adót a termék vásárlója fizeti meg az állam részére, a számlát az általános forgalmi adó felszámítása nélkül állítják ki, az adót majd a vevőnek kell befizetnie.
A fordított adózást eddig az Európai Bizottság egyedileg engedélyezte és kellett hozzá a többi tagállam támogatása is, azonban idén októberben az EU olyan szabályozást fogadott el, amely tagállami hatáskörbe utalja ennek a döntésnek a lehetőségét. Ez tette lehetővé, hogy Magyarország a továbbiakban is alkalmazza a gabonánál a fordított áfa-fizetést.
Az agrártárca szerint az áfa-fizetés megfordítása azért hatékony eszköz, mert nem csökkenti a költségvetés bevételeit, ugyanakkor hatásosan növeli az ágazat átláthatóságát. A gabona-, olaj- és fehérjenövény szektorokban 2012-ben bevezetett fordított forgalmi adó rendszere jelentősen javította piaci viszonyokat. A korábban az ebből fakadó mintegy 30 százalékos feketegazdaság lényegében megszűnt. A gabonaszektor is támogatta az adózásfajta meghosszabbítását.
Marad a fordított áfafizetés a gabonaféléknél
Január elsejétől 2022. június 30-ig meghosszabbodik a fordított forgalmi adózás alkalmazása az üvegházhatású gázok, valamint az acélipari termékek mellett a gabonafélékre és az olajos magvakra is.
- Csúszik a szaúdi NEOM-projekt – a kormány már többgenerációs befektetésről beszél
Az ország egy egész sivatagot változtatna hipermodern várossá.
- A Wicked felrobbantotta az amerikai mozikat – két rekordot is megdöntött a nyitó hétvégéjén
Több mint százmillió dollárral nyitott az első hétvégéjén.
- Parragh László újabb fontos pozíciót vesztett el – üzenettel bír, ki váltja
Az elnökváltás földrengésszerű változásokat hoz.
- Csehország már profitál az ukrán menekültekből
A Csehországba áramlott háborús menedékkérők már több adót fizetnek be az államkasszába, mint amennyi támogatást kapnak. Az ukrán menekültek 5,7 milliárd koronával gyarapították a költségvetést.
- Még a republikánus olajmágnások sem hajlandók újabb kutakat fúrni
Hiába ígért bővülő kitermelést Donald Trump.
- Sokba kerülhetnek az aszály közvetett hatásai
Egész Európában fékezi a gazdasági növekedést az aszály.