Az Európai Gazdálkodók (COPA) és Európai Termelőszövetkezetek (COGECA) Egyesülete nagyjából egyet értett az Európai Bizottság közleményben kiadott, a koronavírusa koronavírus-válság eddigi tanulságait taglaló értékelésével és üdvözli a javasolt intézményi választ, amely egy vészhelyzeti felkészültségi és reagálási mechanizmus (EFSCM) létrehozására irányul az élelmiszer-ellátási láncot érintő válsághelyzetekre adott válaszlépések jobb koordinálása érdekében. Csakhogy ami a Bizottság által azonosított európai gyengeségeket és függőségeket illeti, a Farm to Fork stratégiában javasolt megoldásokat a COPA és a COGECA továbbra sem tartja egyértelműnek – közölte honlapján a FruitVeB.
Amint azt Ursula von der Leyen elnök asszony a legutóbbi uniós mezőgazdasági kilátásokról szóló konferencián kijelentette, a mezőgazdasági ágazat ellenálló képességének kulcsfontosságú szerepe volt a 2020-as világjárvány csúcspontján. A COPA és a COGECA osztja a Bizottság elemzését az európai szinten hozott intézkedések jelentőségéről, valamint a nemzeti és európai koordináció szükségességéről az előre nem látható válságra adott, időben meghozott és felkészült válaszlépések érdekében. A szervezetek szerint
A Bizottság, a COPAés a COGECA által javasolt biztonsági válsághelyzetekre való felkészülési és reagálási mechanizmus ötlete szintén alátámasztja a Bizottság kockázatelemzését, tekintettel a növekvő bizonytalanságra, amelyet többek közt az egyre gyakoribbá váló szélsőséges időjárási események és az uniós termelési kapacitásokat is érintő piaci ingadozások okoznak.
A mechanizmus létfontosságú lehet egy olyan időszakban, amikor a világ vezetői a glasgow-i konferencián végzett tárgyalásokat követően felismerik, hogy
Amint azt a közlemény is elismeri, Európában vannak bizonyos függőségek és gyenge pontok, amelyekkel foglalkozni kell. Az Európai Bizottság közleménye viszont nem elég pontos e lényeges kérdésben, különösen ami a Farm to Fork stratégia keretében nyújtandó megoldásokat illeti. Ennek a fő stratégiának a tervezetében a Bizottság kiemeli a mezőgazdaság számára rejlő lehetőségeket, ám figyelembe kell vennie azokat a kockázatokat és kényszerítő körülményeket is, amelyekkel ez a stratégia együtt járhat.
A lehetséges hatásokat vizsgáló első, még nem teljes körű tanulmányok máris egyértelmű tendenciákat mutatnak, melyek az EU termelési potenciáljának csökkenése és az egyre növekvő importfüggőség irányába mutatnak. A COPA-COGECA az Európai Parlamentet követve részletes tanulmányt kér a stratégia hatásairól, különösen az ebben a készenléti tervben felvetett néhány kockázati tényező miatt.