A kínai kereskedelmi minisztérium hétfőn kiadott irányelve aggodalmat keltett a kínai közösségi médiában, egyesek azonnal rohantak rizst, étolajat és sót felhalmozni – írja a Reuters. A minisztérium a közleményében arra szólította fel a helyi hatóságokat, hogy jó munkát végezzenek az ellátás és a stabil árak biztosítása érdekében, és időben jelezzék az esetleges ellátási problémákat.
Amint ez a hír megjelent, a közelemben lévő összes idős ember pánikba esett a szupermarketben vásárolva
– írta egy felhasználó a kínai Twitter-szerű Weibo-n.
A lakosság reakciója arra kényszerítette az állami médiát, hogy próbálja csillapítani a félelmeket és tisztázza a minisztérium közleményét. A kommunista párt által támogatott lap, az Economic Daily, azt javasolta a netezőknek, hogy ne legyen „túlzott képzelőerejük”, és hogy az irányelv célja annak biztosítása, hogy a polgárokat ne érje váratlanul, ha területükön bezárás van.
A People’s Daily szerint a minisztérium minden évben kiad ilyen figyelmeztetéseket, ahogyan azt az év elején is tette a természeti katasztrófák, a zöldségárak megugrása és a közelmúltban tapasztalt COVID-19-esetek miatt.
Fókuszban az élelmiszerbiztonság
A kínai kormány jellemzően extra erőfeszítéseket tesz a friss zöldség- és sertéshúskészletek növelésére Kína legfontosabb ünnepe, a holdújév előtt, amely 2022-ben február elejére esik. Idén azonban ezek az erőfeszítések sürgetőbbé váltak, miután
Bár az árak mérséklődtek az elmúlt napokban, a közgazdászok a fogyasztói árak éves összevetésében jelentős növekedést vártak októberre, öt hónap óta először. Kínában a múlt héten az uborka, a spenót és a brokkoli ára több mint kétszeresére nőtt október elejéhez képest. A spenót drágább volt, mint a sertéshús, amelynek ára kilogrammonként körülbelül 809 forint (16,67 jüan).
A világjárvány fokozott figyelmet fordított az élelmezésbiztonságra. A kormány élelmiszerbiztonsági törvényt dolgozott ki és új erőfeszítéseket vázolt fel az élelmiszer-pazarlás visszaszorítására is. A kereskedelmi minisztérium szerint a helyi hatóságoknak jóelőre be kell vásárolniuk a tárolható zöldségeket, és meg kell erősíteniük a sürgősségi szállítási hálózatokat. Az árakkal, valamint az áruk keresletével és kínálatával kapcsolatos információkat pedig időben közzé kell tenni, hogy azokra az emberek fel tudjanak készülni.
– derül ki az állami tévé hétfői riportjából. Ugyanakkor, az nem világos, hogy Kína mely zöldségféléket tartalékolja, illetve hogy mekkorák ezek a készletek. Az állami tervezési testület korábban a zöldségfélék időben történő újratelepítését szorgalmazta és felszólította a helyi önkormányzatokat, hogy részesítsék előnyben a gyorsan növekvő fajtákat.