z Európai Unió 27 mezőgazdasági minisztere által ma jóváhagyott következtetések rámutatnak a közös agrárpolitika (KAP) fontosságára e célok elérésében, és kiemelik az élelmezésbiztonság biztosításának kulcsfontosságú céljait, miközben méltányos életszínvonalat garantál a mezőgazdasági közösség számára, és ésszerű árakat a fogyasztók számára. Az EU mezőgazdasági és halászati miniszterei 2024. december 9-én és 10-én találkoznak Brüsszelben és megvitatták a közös agrárpolitika jövőjét. Az üléseket Nagy István földművelésügyi miniszter vezeti.
A tanács mai közleménye szerint, a ma egyhangúlag jóváhagyott következtetések a 2027 utáni mezőgazdasági termelőkre összpontosító közös agrárpolitikáról (KAP), egy versenyképes, válságálló, fenntartható, gazdálkodóbarát és tudásalapú jövőbeli uniós mezőgazdaság felé irányulnak. A miniszterek rámutattak a KAP fontosságára e célok elérésében.
A következtetések tükrözik a Tanács elvárásait a jövőbeli közös agrárpolitikával szemben, amelynek célja a versenyképes és gazdálkodóközpontú ágazat, ami egyben a magyar elnökség egyik átfogó prioritása – mutatott rá Nagy István agrárminiszter. Mint mondta, a következtetések elkülönült és megfelelő források biztosítását követelik meg a KAP számára, hogy hatékonyan reagálhasson több célkitűzésére, és sürgetik a két pillérből álló KAP fenntartását. A közvetlen kifizetéseknek továbbra is támogatniuk kell a mezőgazdasági termelők jövedelmének stabilitását- tette hozzá a szakminszter.
Gazdálkodóközpontú jövőbeli KAP
Az EU 27 mezőgazdasági minisztere kiemelte a KAP stratégiai jelentőségét és az élelmezésbiztonság biztosításában betöltött szerepét – olvasható a Tanács közleményében. Ezzel összefüggésben megjegyezték, hogy a KAP-nak célzott és megfelelő erőforrásokra és eszközökre van szüksége annak érdekében, hogy hatékonyan reagálhasson a többcélú célkitűzésére, és sürgették, hogy tartsanak fenn egy különálló és független KAP-ot, amely két pillérből áll. A miniszterek hangsúlyozták, hogy a KAP-nak a gazdálkodóknak nyújtott közvetlen kifizetéseken és egyéb támogatási formákon keresztül hozzá kell járulnia a gazdálkodók stabil jövedelméhez, és ösztönzőket kell biztosítania számukra a zöld átálláshoz való hozzájárulásra .
A gérmium álláspontja szerint, fontos az élelmiszer-ellátási lánc működésének, a hozzáadott érték elosztásának javítása, valamint a fokozott átláthatóság és a gazdálkodók méltányos díjazásának biztosítása. A miniszterek hangsúlyozták a gazdálkodók jövedelmi stabilitásának fontosságát a gazdaságilag életképes és versenyképes mezőgazdasági tevékenységek és élelmiszertermelés fenntartása érdekében az EU minden régiójában.
A mezőgazdasági miniszterek felhívták a figyelmet a mezőgazdasági termelők elöregedésének negatív tendenciájára és a megfelelő generációs megújulás fontosságára is. Ezzel összefüggésben egyetértettek abban, hogy meg kell erősíteni a fiatal gazdálkodók és az új gazdálkodók támogatását annak érdekében, hogy az ágazat vonzó maradjon a jövő generációi számára. Ezen túlmenően a kisgazdaságokat és a nők részvételét az ágazatban kiemelték a vidéki területek életképességének fontos elemeiként.
A Tanács hangsúlyozta azt is, hogy a versenyképesség és a fenntarthatóság előmozdítása érdekében a beruházások támogatására van szükség. A következtetések gazdálkodóbarátabb szabályokat követelnek, és hangsúlyozzák a bürokrácia csökkentésének és az eljárások egyszerűsítésének szükségességét. Ezzel kapcsolatban a miniszterek egyszerűsített és gyorsított eljárást szorgalmaztak a nemzeti KAP stratégiai tervek jóváhagyására és módosítására, valamint a gazdálkodók beszámolási kötelezettségének enyhítésére.
Az EU mezőgazdasági miniszterei rávilágítottak arra is, hogy a gazdálkodók döntő szerepet játszanak a zöld átállásban, és mint közölték ezért, a KAP-nak továbbra is segítenie kell az ágazatot a fenntarthatóbb gyakorlatok felé való átállásban. A Tanács úgy vélte, hogy a gazdálkodókat e célból megfelelő ösztönzőkkel kell ellátni. A miniszterek hangsúlyozták, hogy biztosítani kell a megfelelő egyensúlyt a gazdasági, társadalmi és környezeti fenntarthatóság között.
A Tanács felkérte az új Bizottságot, hogy vegye figyelembe a következtetéseket a 2027 utáni KAP-ról szóló, soron következő jogalkotási javaslatok előkészítésekor, és jelezték, hogy az állásfoglalás szövege e célból politikai iránymutatásként szolgál. A Bizottság felkérést kapott arra is, hogy vegye figyelembe a Tanács következtetéseit a mezőgazdasági és élelmiszeripari jövőkép elkészítésekor, amelyet az új Bizottság első 100 napjában kell közzétenni.
https://www.facebook.com/watch/?v=1398888077751667