A szelídgesztenye hazánkban is honos, azonban nagyon igényes, termesztéséhez speciális ökológiai követelményeknek kell megfelelni: kiegyenlített, csapadékosabb időjárás és savanyú talaj. Emiatt csak az ország néhány táján lehetséges az üzemi méretű termesztése, így a dél-dunántúli, a nyugat-dunántúli és a Börzsöny-hegységi termesztőtájakon. Jellemzően kisüzemi növény, hasonlóan a mogyoróhoz. Az 1970-es években telepített, összesen mintegy 450 hektár felületű áruültetvények mára szinte teljesen kipusztultak, jelentősebb méretű üzemi ültetvények nincsenek az országban. Az éves termés nagy részét ma is főként a ligetes szórványgesztenyések és a vad állományok adják.
Az árutermő szelídgesztenye-ültetvények területe – a SAPS-adatok alapján – mindössze 224 hektár, az ültetvények elsősorban a nyugat- és dél-dunántúli megyékben helyezkednek el. A szelídgesztenye termesztése kockázatos, az utóbbi másfél évtizedben egy felerősödött gombás betegség, a kéregelhalás (Cryphonectria parasitica) járványszerűen tizedeli a fákat. Mellette néhány éve megjelent a szelídgesztenye gubacsdarázs (Dryocosmos kuriphylus), amely szintén komoly károkat képes okozni. Hatékony védekezés egyelőre egyik károsító ellen sincs, bár a szelídgesztenye gubacsdarázs természetes ellenségének (a hazánkban nem honos Torymus sinensis fürkészdarázsfajnak) betelepítésével kapcsolatos vizsgálatok ígéretes eredményeket mutatnak.
Az országos éves termésmennyiség jellemzően 200-500 tonna közötti, mely a kevés számú üzemi ültetvénynek és a termesztéstechnológiai fejlesztések hiányának tudható be. Exportunk elhanyagolható, azonban jelentős a feldolgozóipari igény, így behozatalra szorulunk. Az import évente 1000-2500 tonna között mozog, jellemzően Olaszországból.
Dunántúlon terem a legtöbb szelídgesztenye
2020. október 21. – A szelídgesztenye jellemzően októberben érik, így a napokban frissáruként megtalálható már a piacokon, az üzletek polcain; ha pedig beköszönt a hidegebb idő, az utcai gesztenyesütőknél is megjelenik. Hazánkban a legtöbb a Nyugat- és a Dél-Dunántúlon terem belőle.
„Kis lépésekben, de a jövőt építjük!” – interjú a 75+1 éves Garzon Cégcsoport vezetőivel (x)
Az MBH Bank Példaképek sorozatának következő részében Nagy Alajossal, a cég tulajdonosával, Nagy Ivonnal, a cég vezetőjével, valamint Lágymányosi Zsolttal, az MBH Bank Fejér vármegyei üzletközpont vezetőjével beszélgettünk.
Újabb célpontok a Közel-Keleten: az amerikai nagykövet B-2-es bombázókat vetne be a jemeni húszik ellen
Jeruzsálem felett újra rakéták robbantak, ezúttal a húszik lőttek ki egyet Jemenből.
Megnyílt Trump szuperbörtönét, ahol a deportálásra váró illegális bevándorlókat őrzik majd
Az Aligátor Alcatraz a floridai mocsárvilágban található, és csak egyetlen szárazföldi út vezet oda.
Időarányos siker: jól halad a költségvetés finanszírozása az első félévben
A költségvetés idei finanszírozásának döntő része már az év első felében teljesült, a forrásbevonás 96 százalékos szinten áll.
Akkora a hőség, hogy még az Eiffel-torony csúcsát is lezárják
Egész Európa szenved a perzselő hőségtől.
Trump győzelme a szenátusban: adócsökkentés, kiadásvágás, határvédelem – elfogadták a „Nagy Gyönyörű Törvényt”
Washingtonban elfogadták Donald Trump elnök gazdasági és költségvetési programjának zászlóshajóját.