A washingtoni magyar nagykövetség Business Promotion & Development Campus (BPDC), valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) NAK TechLab innovációs programjainak együttműködésében, 2020. május 26-án, kedden HunAgriPower címmel magyar innovatív mezőgazdasági cégek piacra lépését elősegítő virtuális eseményre került sor. A szervezők eredetileg egy washingtoni szakmai konferenciát terveztek májusban, ezt azonban a járványügyi helyzet miatt őszre kellett halasztani.
Az online rendezvényen Nagy István agrárminiszter mondott köszöntőt, aki beszédében a Digitális Agrár Stratégiára hívta fel a figyelmet, amely nagyban hozzájárul a versenyképesség növeléséhez. A tárcavezető azt is kiemelte, hogy a magyar agrárium 25 millió ember ellátására képes, az alapanyagok több mint nyolcvan százalékát pedig hazánkban állítjuk elő. Győrffy Balázs, a NAK elnöke beszédében a kamara NAK TechLab innovációs programjának fontosságára hívta fel a figyelmet, amely hatékonyan támogatja az agrárdigitalizáció felgyorsítását.
A virtuális rendezvényen részt vett Ted McKinney, az amerikai agrárminisztérium miniszterhelyettese is, aki hangsúlyozta, hogy Magyarország azon országok közé tartozik a világban, melyek a technológiai megoldásokban élen járnak, a különböző technológiák pedig, melyeket a startupok alkalmaznak, képesek formálni a jövőt.
Az online konferencián a NAK TechLab program által támogatott öt hazai startup vállalkozás mutatkozhatott be: az intelligens méhkaptárt megalkotó Beebox, az egyedülálló szarvasmarhasúly-mérő alkalmazást fejlesztő Agroninja, az automatizált megoldással működő, egész évben kiemelkedő minőségű növényeket előállító bedrock.farm, a vegyszermentes, kontrollált növénytermesztés technológiáját alkalmazó Growberry, valamint a sertések betegségeinek korai felismeréséhez hozzájáruló Serket. A hazai startup vállalkozások amerikai szakértőktől kaphattak tanácsokat: Randy Kron, az indiana állambeli Farm Bureau vezetője, az Interlink Capital Strategies pénzügyi tanácsadó cég két partnere, Alan Beard és Szamosfalvi József mind értékes visszajelzéseket adtak termékeikről, szolgáltatásaikról.
Az amerikai piacra lépést elősegítő online esemény a tervek szerint októberben folytatódik, Washingtonban, ahol a startup vállalkozásoknak immáron személyesen is lehetőségük lesz üzleti megbeszéléséket folytatni amerikai szakértőkkel és tőkealap-kezelőkkel.