A madárinfluenza vírus továbbra is veszélyt jelent a baromfiállományokra. Terjesztésében elsődleges szerepe a vándorló vadmadaraknak van. Szórványosan idén is több európai országban előfordultak megbetegedések. Legutóbb az Egyesült Királyság területéről jelentettek egy brojler állományban kitörést.
A nemzetközi tapasztalatok, a vadmadarak nagyszámú jelenléte hazánkban, valamint az utóbbi konkrét eset is igazolja a megelőzés fontosságát. Ma is időszerűek a 2016-17-es járványkor megfogalmazott járványvédelmi minimumfeltételek, amelyek elérhetőek a Nébih honlapján. Fontos, hogy egy telepre kizárólag akkora állományt lehet telepíteni, amelynél biztosítható, hogy szükség esetén minden állat bezárható legyen. A betelepítés várható időpontjáról az állategészségügyi hatóságot előzetesen írásban tájékoztatni kell. A baromfiállomány vadmadarakkal történő közvetlen vagy közvetett érintkezését minden lehetséges módon meg kell akadályozni. Az állományok zártan tartása jelenleg is javasolt az állattartók számára, ugyanakkor a fedett helyen történő etetés és itatás folyamatosan kötelező érvényű előírás.
A felelős állattartói magatartás, az előírások betartása elengedhetetlenül fontos ahhoz, hogy hazánk megőrizhesse mentességét, és megelőzhető legyen egy, a két évvel ezelőttihez hasonló madárinfluenza járvány kitörése. A járványhelyzet alakulását a Nébih szakemberei folyamatosan figyelemmel kísérik. Annak esetleges romlása esetén az országos főállatorvos haladéktalanul elrendeli az állományok zártan tartását, amelynek végrehajtására minden baromfitartó telepnek készen kell állnia!
A zárlat a madárinfluenza megelőzésének záloga


2019. december 30. – Szórványosan továbbra is előfordult idén magas patogenitású madárinfluenza házi és vadon élő madaraknál Európa több országában. Legutóbb december közepén az Egyesült Királyságból jelentettek kitörést. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ezúton is felhívja az állattartók figyelmét a telepek járványvédelmi zártságának fontosságára!
Nem biztos, hogy Kapu Tibor akkor tér vissza az űrből, mint mondták – így áll a helyzet most
Az űrhajós a tervel szerint közel harminc kísérletet végez el, amelyek kifejezetten magyar mérnökök, magyar tudósok fejlesztéseit segítik.
A háztartások viszik a hátukon a magyar gazdaságot, de ki fog tudni besegíteni?
Jelenleg egy motor, a háztartások fogyasztása húz igazán.
Itt a magyarázat: ezért bocsátott ki dollárkötvényt Magyarország – a lakosság rájött, mibe fektesse a pénzét az állampapír mellett
A dollárpiacon nagyobb volt a befektetői érdeklődés.
Blue chipek borús napja a BÉT-en, s még a forint is korrigált
Csak az OTP tartotta magát.
Bemutatta az új Mercedes kukásautóit a Mohu: húsz éve nem történt ilyen Magyarországon – fotók
A környezetbarát Mercedes járművek nemcsak a hulladékgazdálkodás hatékonyságát, hanem a fenntarthatóságot is erősítik.
Az oroszok már látják a NATO végét: Lavrov megüzente, hogyan fog bekövetkezni – a Krím szent és sérthetetlen
Az orosz külügyminiszter figyelmeztetett.