„Az ökológiai gazdálkodás a mezőgazdasági termelés szerves része. Olyan gazdálkodási, élelmiszer-előállító rendszer, mely tiltja, illetve korlátozza bizonyos növényvédő szerek, műtrágyák, talajjavító szerek, valamint a mesterséges állatgyógyászati készítmények, illetve hozamfokozók használatát. A termelők, illetve tenyésztők a természetes folyamatokat részesítik előnyben. Ez pedig nagy szaktudást kíván. Az Öko Expo és az egyetem feladata a tudásátadás – mondta el az unideb.hu-nak Harsányi Endre, a Debreceni Egyetem (DE) agrárinnovációért felelős rektorhelyettese.
Magyarországon a termőterületek mindössze 6 százalékán zajlik ökológiai gazdálkodás – hangzott el a Hajdúnánáson rendezett expón. Stündl László, a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar dékánja szerint az ökológiai gazdaságoknak ugyanúgy szükségük van a legmodernebb eszközökre és a legfrissebb kutatási eredményekre.
Az ilyen gazdaságokból származó termékek tápanyagösszetétele sokkal komplexebb, ezt a DE kutatásai molekuláris szinten igazolják. A DE missziója, hogy tudásbázisával segítse, támogassa az ökogazdálkodókat – emelte ki Stündl László. Az idei szakmai konferencia fő témái voltak egyebek mellett a precíziós technológiák, az ökológiai gazdálkodásra való átállás, valamint a közétkeztetési reform lehetőségei.
Az Öko Expo keretében kiosztott Debreceni Egyetem Innovációs díját egy teljes egészében hazai agrár innováció kapta: Schmidt József egy speciális talajlevegőztető technológia kifejlesztésért érdemelte ki az elismerést. A hajdúnánási rendezvényen a Debreceni Egyetem élelmiszerüzemének termékeit is megismerhették a vásárra kilátogatók.
Az Öko Expo Kiállítást és Vásárt két évvel ezelőtt rendezte meg először a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. Az idei rendezvényen mintegy 40 kiállító vett részt. A szervezők célja a szakmai tudás- és tapasztalatcsere mellett az volt, hogy közelebb hozzák az ökológiai gazdálkodást az emberekhez.