Így taktikáznak az amerikai gazdák a drága műtrágya miatt

Fotó: Katona Tibor / Zalai Hírlap
Idén rekordmagas a műtrágya világpiaci ára. Az Egyesült Államokban az árak nyár óta megduplázódtak, így az járt jól, aki korán bevásárolt. Aki ezt nem tette meg, most újratervez. Szóba jön az alom bedolgozása, sávos talajművelés, de a vetésforgó változtatása is.

Ahogyan a hazai, úgy az amerikai gazdák is szembesülnek az immár egekbe szökő műtrágyaköltségekkel. Az árak a 2021-es termesztési szezon óta megduplázódtak vagy még annál is magasabbak lettek. A termelőknek a szokásosnál most még több tényezőt kell figyelembe venniük. Fel kell tenniük maguknak a kérdést, hogy mi lesz a legköltséghatékonyabb növénykultúra és mérlegelniük kell a trágya beszerzésének előnyeit és hátrányait a szintetikus műtrágya vásárlásával szemben, és hogy miként hozzák ki a legtöbbet abból a műtrágyából, amelyre a pénzüket költik. Az egyesült-államokbeli gazdák helyzetkezelési stratégiáiról számolt be a Successful farming.

Dráguló műtrágya – érdemes-e várni a vásárlással?

Jól jön a tanács azoknak a gazdálkodóknak, akik még nem tudják, hogy most vegyenek a drága műtrágyából, vagy inkább várjanak.

A műtrágyák világpiaci ára idén rekordmagasságot ért el, részben a termeléshez használt földgáz árának emelkedése, részben pedig az Államokban a termelést megzavaró súlyos viharok miatt. Bár elsősorban a világ energiapiacának ingadozása miatt drága a műtrágya és mindaddig drága marad, amíg ez a piac ki nem egyenlítődik. A Purdue Egyetem kutatója és az Ag Economy Barometer szerzője, Michael Langemeier szerint a műtrágyában használt nitrogénforrások az olajárakhoz vannak kötve, és minél változékonyabb az olajpiac, annál jobban ingadozik a műtrágya ára.

Az alom remek alternatívának tűnik a talaj termékenységének és szerves anyagának növelésére Észak-Karolinában, ahol a baromfi és a tojás a legfontosabb exportcikk. Egy itteni, 2000 hektáron kukoricát, szóját, őszi búzát és árpát termesztő gazda már most annyi baromfi almot használ fel, amennyit csak tud. Állítása szerint

Sokkal több hasznot húzunk belőle, mint a kereskedelmi műtrágyákból.

Szerencsésnek érzi magát, hisz az ortofoszfátos folyékony műtrágya ára, amit foszfor-, kálium- és mikrotápanyag forrásként juttat ki, csak 12-15 százalékkal emelkedett az elmúlt évben. Bár fő nitrogénforrásának ára 2021-től tonnánként 550-600 dollárba (180-196 ezer forint) kerül, holott 170-238 dollárra (55-78 ezer forint) számított.

Alabama állam 4 ezer hektáros kukoricát, szóját és búzát termő területén is hasznosítják a csirkealmot az alacsony szervesanyag-tartalmú talajon, hisz itt is azt tapasztalják, hogy a műtrágyaárak csaknem megduplázódtak az elmúlt néhány hónapban.

Alabamában ugyanakkor a technológiát és kísérleti eredményeket is segítségül hívják a tápanyagutánpótlás magas költségei okozta kihívások leküzdéséhez.

Nagy területen végzik a sávos talajművelést a jobb műtrágya elhelyezés és hatékonyság érdekében, a vetésforgó megváltoztatása ugyanis számukra nem jelent megoldást – az csak „rúgkapálás” lenne -, ez segít a terméshozamok elérésében.

Hektáronként 180 dollárral (59 ezer forint) többe fog kerülni nitrogénben a kukoricatermesztés 2022-ben, mint 2021-ben. Ez nem tartalmazza az összes többi inputanyag megnövekedett költségét, amelyet a növénytermesztéshez használunk.

– panaszkodott egy arkansasi 4500 hektáron nitrogénigényes kukoricát, gyapotot és rizst is termesztő gazda, akinek így összesen több mint 265 millió forintnyi nitrogén-többletköltsége keletkezik. A karbamid ára tonnánként 400-ról 1000 dollárra (131-ről 327 ezer forintra) emelkedett, míg a káliumé 300-ról 1000 dollárra (98-ról 327 ezer forintra) ugrott év eleje óta. Így,

a farmer hónapok óta végigfutja a lehetséges forgatókönyveket, miközben figyeli a műtrágyaárak emelkedését.

Az alomellátás szűkös, így az egyre kevésbé szolgálhat megoldásként. Az arkansasi gazda a kockázatot úgy kezeli, hogy több trágyát alkalmaz a foszfor és kálium oldalon, illetve nitrogénmegkötő termékeket keres, valamint mérlegeli a vetésforgó megváltoztatásának lehetőségeit, mivel ő több növény közül is választhat. Akad ugyanakkor olyan gazdálkodó is, aki inkább jó előre bevásárolt műtrágyából;

már ősszel annyi műtrágyát juttatott ki, amennyit csak tudott, olyan árakon, amelyeket előre lekötött és igyekszik már most megvásárolni a tavaszi készleteket is, például a starter műtrágyát, hogy biztosítsa a saját készletét, és védekezzen a további áremelkedések ellen.

Az idei legnagyobb öntözött kukoricatermés állami rekordját hektáronkénti 26 tonnával felállító, 2400 hektáron termesztő iowai gazdálkodó reméli, hogy a következő szezonban is meg tudja majd tartani lendületét. Az idei, körülbelül kétharmad részben kukoricából és egyharmad részben babból álló vetésforgót pedig a legjövedelmezőbbnek tartja, így nem gondolkozik annak megváltoztatásán. Egy dél-dakotai termesztő is előre, már nyár közepén bevásárolt, amiért nagyon hálás. Hisz, a műtrágyaárak augusztus elseje óta itt is több mint kétszeresére emelkedtek.

Ha ez nem lett volna, akkor mi is ugyanúgy ki lettünk volna téve ennek, mint mindenki más.

– mondja a farmer, aki a műtrágya adagokat semmiképp nem tervezi csökkenteni és sok egyesült-államokbeli gazdához hasonlóan, ragaszkodik az eredeti vetésforgótervhez, hisz az hatással van a munkaterhelésre, a felszerelésre, a pénzforgalomra, a terméspotenciálra, a betegségekre és a vízgazdálkodásra is.

Szerző: Bakonyi-Kiss Adrienn

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink