Vége felé közeledik itthon a kukorica betakarítása, amely a november 10-i állapot szerint 93 százalékon állt, és már 5,8 millió tonna termény a raktárakban van. A kezdeti nagyon gyenge hozamok a betakarítás alatt folyamatosan javultak és országosan elérték a 6 tonna/hektár átlaghozamot.
A szórás igen nagy, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) adatai szerint Csongrád megyében csupán 4 tonnát, míg Zala megyében 8,4 tonna kukoricát takarítottak be hektáronként. Ezek alapján az idei 6 millió tonnás kukoricatermés egyre reálisabbnak tűnik. Nem mondható jó termésnek, de már ennél kevesebből is gazdálkodtunk, 2007-ben csupán 4 millió és 2012-ben 4,7 millió tonna kukorica termett. Ezzel együtt az viszont vitathatatlan, hogy az idei az elmúlt öt év leggyengébb termése. A 6 millió tonna kukorica a hazai szükségletek kielégítésére mindenképp elég lesz, és még egy kevés exportárualapot is tartalmaz.
Talán a vártnál kicsit jobb termés hatására a kukoricajegyzések pár ezer forinttal csökkentek Budapesti Értéktőzsdén, de még mindig elmondható, hogy nálunk a legdrágább a kukorica.
Az Agrárközgazdasági Intézet jelentése szerint a termelői árak október utolsó hetében 90 090 forinton álltak, ami 57,62 százalékkal magasabb ár, mint egy évvel korábban.
Jó hír, hogy a 2022-ben és utána is érvényes marad a fordított adózás a gabonafélék esetében. Már 10 éve, hogy a gabona-kereskedők fordítottan fizetik az áfát és az áfacsalás elleni küzdelem egyik leghatékonyabb eszközének bizonyult. Fenntartjuk véleményünket, mely szerint a végső megoldást csak egy drasztikus áfacsökkentés hozhatja meg.
Szerző Pótsa Zsófia, a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetsége főtitkára
A cikk felhasználási feltételeiről itt tájékozódhat.