Egy lépéssel közelebb az Európai Fogyatékossági Kártyához

Végre elkészült az Európai Fogyatékossági Kártyára vonatkozó uniós szabályozás.

Szekeres Pál fideszes EP-képviselő, a Patrióták Európáért képviselőcsoport tagja üdvözölte, hogy végre elkészült az Európai Fogyatékossági Kártyára vonatkozó uniós szabályozás. „Fontos előrelépés ez Európai Unióban fogyatékossággal élők helyzetében, hiszen ennek köszönhetően minden tagállamban ugyanazok a kedvezmények lépnek érvénybe, jelentősen megkönnyítve életüket” – emelte ki a képviselő.

Szekeres emlékeztetett: „Az Európai Parlament már áprilisban szavazott az Európai Fogyatékossági Kártyáról, de a szakértők még hónapokig dolgoztak, hogy a szöveg minden apró részlete a helyére kerüljön, ez végre megtörtént. A kártya az EU összes országában igazolni fogja a fogyatékossági státuszt és ennek köszönhetően az Európai Unióban a fogyatékossággal élők minden tagországban ugyanazokat a kedvezményeket kapják majd (pl. díjkedvezmények, ingyenes belépés, stb.), amelyeket az adott tagállam állampolgárai élveznek. Az európai igazolvány a hasonló nemzeti okmányok mellett, azok kiegészítéseként fog életbe lépni”.

A képviselő kiemelte: „Az európai parkolási kártya nagyszerű vívmány, amely minden uniós országban garantálni fogja a fogyatékossággal élő személyek számára fenntartott parkolóhelyek és létesítmények használatát.”

Szekeres hozzátette: „Ugyancsak elkészült a platform munkavégzés munkakörülmények javításáról szóló jogszabály. Az EU-ban csaknem 30 millió ember dolgozik digitális munkaplatformokon keresztül, 2025-re pedig számuk várhatóan meghaladja majd a 40 milliót is. Számukra nyújt egyértelmű kereteket az irányelv, amely segít eldönteni, hogy létrejött-e munkaviszony a dolgozó és a digitális platformon munkát kínáló fél között.”

A 2001. évi népszámlálást megelőző évben a népesség számottevő része végzett kiegészítő tevékenységként mezőgazdasági munkát. (Kiegészítő tevékenységnek minősült a mezőgazdasági munka a főfoglalkozásban nem mezőgazdasági tevékenységet folytató foglalkoztatottak, valamint a munkanélküliek, továbbá a 14 éven felüli inaktív keresők és eltartottak esetében.)

A fogyatékos emberek egészségi állapotából adódóan kevésbé végeztek mezőgazdasági kiegészítő tevékenységet, mint a fogyatékosságban nem szenvedő személyek. E különbség ellenére is megállapítható, hogy a fogyatékosok életében is számottevő életmódbeli tényező a mezőgazdasági munka.

Annak érdekében, hogy a fogyatékossággal élő személyek szabadon mozoghassanak az EU-n belül, a Bizottság javaslatot tett a következő két okmány létrehozására:

  • európai fogyatékossági kártya,
  • tökéletesített európai parkolókártya fogyatékos személyek számára.

Milyen célt szolgálnak ezek az igazolványok?

Európai fogyatékossági kártya

A kártya az EU összes országában igazolni fogja a fogyatékossági státuszt.

Az okmány birtokosai bárhol az EU-ban különleges feltételekkel vehetnek igénybe szolgáltatásokat és kedvezményes bánásmódban részesülhetnek.

Különleges feltételekkel utazhatnak például tömegközlekedési eszközökön, vehetnek részt kulturális rendezvényeken, illetve látogathatnak el múzeumokba, szabadidős vagy sportlétesítményekbe, vidámparkba stb.

A különleges feltételek többek között a következőket jelenthetik:

  • ingyenes belépés,
  • díjkedvezmények,
  • elsőbbségi belépés,
  • személyre szóló segítségnyújtás,
  • mozgást segítő eszközök.

Az európai igazolvány a hasonló nemzeti okmányok mellett, azok kiegészítéseként fog életbe lépni. A tagállami hatóságok továbbra is ki fognak állítani nemzeti fogyatékossági igazolványokat, az adott ország szabályai alapján.

Európai parkolókártya a fogyatékossággal élő személyeknek

A kártya továbbfejlesztett változata minden uniós országban garantálni fogja a fogyatékossággal élő személyek számára fenntartott parkolóhelyek és létesítmények használatát.

A nemzeti parkolási igazolványok helyébe fog lépni.

Mikor lehet beszerezni a kártyát?

A Bizottság 2023. szeptember 6-án tett javaslatot e két kártya létrehozására.

Következő lépésként az Európai Unió Tanácsa és az Európai Parlament meg fogja vizsgálni a javaslatot, és döntenek az elfogadásáról. Ha megszületik a jogszabály, az uniós tagállamoknak 2 és fél éven belül be kell vezetniük az igazolványokat állampolgáraik számára.

Mit tartalmaz a javaslat?

A javaslat rögzíti a két igazolványra vonatkozó szabályokat, kiváltképp az alábbiak tekintetében:

  • a kártyák fizikai formátuma,
  • a digitális formátumról való megállapodás folyamata,
  • az igazolványok kiadására és visszavonására vonatkozó feltételek, szabályok és eljárások,
  • kiegészítő információk azokról a különleges feltételekről és kedvezményes bánásmódról, melyekre a kártyabirtokosok jogosultak lesznek.

A fentiekkel kapcsolatos tudnivalókat hozzáférhetővé kell tenni a fogyatékossággal élő személyek számára.

Háttérinformációk

Ez a kezdeményezés az európai fogyatékossági kártyával kapcsolatos, 8 uniós országra kiterjedő kísérleti projektre épül, és a 98/376/EK tanácsi ajánláson alapul.

A Bizottság 2023 februárja és májusa között nyilvános konzultációt tartott az európai fogyatékossági kártya bevezetéséről.

Az európai fogyatékossági kártya és az európai parkolási kártya bevezetésére irányuló javaslatával a Bizottság a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló uniós stratégiában (2021–2030) tett kötelezettségvállalásának tesz eleget.

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink