Az ág is húzza a német gazdákat: hatvanezer pulykát kellett leölni

Tarol a madárinfluenza, miközben a napokban, 35 év után ismét felütötte a fejét egy szarvasmarha (vízibivaly) állományban a ragadós száj- és körömfájás fertőző betegség.

Madárinfluenza tört ki Baden-Württemberg Schwäbisch Hall kerületében . A H5N1 altípusú vírust hivatalosan egy pulykaállományban mutatták ki. Összesen közel 50 000 pulykát kellett több helyen levágni, hogy megakadályozzák a halálos állatbetegség további terjedését. Hudeban (Alsó-Szászország) is egy új madárinfluenza esetet észleltek. Ott elővigyázatosságból 11 000 pulykát kellett levágni. A Friedrich Loeffler Intézet itt is megerősítette az esetet.

Mindeközben a német állattartok most már azért is aggondnak, hogy a német hús- és tejtermékek magas színvonalába vetett bizalom ne sérüljön véglegesen. Ugyanis a napokban, 35 év után ismét felütötte a fejét egy szarvasmarha (vízibivaly) állományban a ragadós száj- és körömfájás fertőző betegség. A német mezőgazdasági ágazat körülbelül 1 milliárd eurós értékesítési veszteséggel néz szembe a ragadós száj- és körömfájás miatt, amely exportkorlátozásokhoz vezet, és ez csak a közvetlen kár lehet.

Több ország ugyanis elővigyázatósságból nem engedi be a német hústermékeket. Oroszország például ma jelentette be, hogy az Európai Unió teljes területéről tilos lesz január húszadikától húsféleségek szállítása, sőt az országon való átszállítását is betiltották.

A Deutschlandfunknak adott interjújában Cem Özdemir szövetségi mezőgazdasági miniszter ma reggel (2025. január 17-én) arról számolt be, hogy nem találtak további eseteket. Mint modnta, ma az a helyzet, hogy nincs második ragadós száj- és körömfájás-eset Brandenburgban, vagyis úgy tűnik sikerült elszigetelni az első esetet. A ragadós száj- és körömfájás (FMD) múlt pénteken (2025. január 10-én) tört ki Németországban. Elővigyázatosságból még a szomszédos településeken tartott sertésállományok levágását is elrendelték. A ragadós száj- és körömfájás rendkívül fertőző vírusos betegség hasított körmű állatokban, például szarvasmarhák, juhok, kecskék és sertések körében.

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink