Új európai hússzövetség alakul

Forrás: MW-arhív
Fotó: Ladóczki Balázs

Az Európai Unióban működő nyúltenyésztők hamarosan létrehozhatnak egy egyesületet, amely képviseli őket az európai intézmények előtt. Spanyolország az INTERCUN szakmai szövetségén keresztül és Portugália az ASPOC nevű szervezet bevonásával keményen dolgozik azon, hogy a Spanyolországból, Portugáliából, Lengyelországból, Olaszországból, Belgiumból, Franciaországból, Németországból és a Cseh Köztársaságból származó hasonló testületeket egyetlen ERA (Európai Nyúlszövetség) nevű egyesületbe tömörítse.

Az INTERCUN és az ASPOC, Spanyolország és Portugália két államilag elismert szervezete egy három éves Multi Topic C programot mutatott be, amely kiemeli az EU magas minőségi normáit, és arra törekszik, hogy új mérföldkövet állítson fel Európában a nyúlhús helyzetét illetően. amelyet korábban nem finanszíroztak. Tekintettel arra, hogy Spanyolország a második legnagyobb nyúlhús-termelő az EU-ban, a programot Spanyolország koordinálja. A projekt három közös problémára adhat választ: 1) A nyúlhús-termelés globális visszaesése. 2) A nyúlhús fogyasztásának drámai visszaesése. 3) Az európai terméknél nincs elismert érték.

Ezekben a napokban Madridban új találkozót szerveznek a felek között, és minden résztvevő abban reménykedik, hogy a termelési struktúra és szervezet elemein alapuló közös cselekvési irányvonalat határozzák meg, törekedve arra, hogy megszilárdítsák a szektor jövőjét az EU-ban.

Az egyesületnek három alapvető funkciója lesz:

  • Információcsere a tagjai között.
  • Egy hangon válaszoljon az ágazat különböző problémáira.
  • Közös álláspont kialakítása.

Ennek értelmében az Európai Bizottság várhatóan a következő hónapokban javaslatot terjeszt elő az állatjóléti szabályozás felülvizsgálatára, a „farmtól asztalig” stratégia keretében. .

Az ERA véleménye szerint ezek a nyúlhús-termelés fő erősségei:

Annak ellenére, hogy alacsony gazdasági volumenű ágazat, a nyúlágazat legjellemzőbb jellemzője, hogy szűkös erőforrásokból termel értéket. Ezzel a területtel kis gazdaságok foglalkoznak.

A gazdaságok jellemzően néptelen és hátrányos helyzetű területeken telepedhetnek le, hozzájárulva a vidékfejlesztéshez a földrajzilag sérülékeny pontokon. Becslések szerint a csak Spanyolországban mintegy 3000 munkahelyet lehetne fenntartani.

A nyúltenyésztési ágazatban találhatók a legfiatalabb munkavállalók (az összes gazdálkodó közül) (átlag Spanyolországban 46 év, szemben az állattenyésztés átlagos 55 évével és a mezőgazdaságban összesen 62 évvel).

Az ágazatban sok nő dolgozik, így az állattenyésztési ágazatban a legmagasabb a női foglalkoztatás aránya (több mint 45%).

A nyúltenyésztési ágazat kevés állami támogatással rendelkezik, az egyik legalacsonyabb az állattenyésztési-húságazatok között (a gazdaságok mindössze 33%-a kap támogatást, és az átlagos támogatás 2019-ben 6150 euró/gazdaság volt).

Ez egy olyan állattenyésztési ágazat, amelyben az állati takarmány nagyon független a nemzetközi importtól.

A víz- és energiafogyasztás, valamint a nyúltenyésztési ágazat környezeti hatása nagyon alacsony.

Ezek is érdekelhetnek

Ajánlataink