Hazánkban először 2016-ban készítettek 100 háztartás bevonásával élelmiszerhulladék-felmérést a Nébih Maradék nélkül programjának szakemberei. Az Európai Unió által ajánlott módszertan szerint végzett kutatást 2019 végén megismételték, immár 165 háztartással. Az új adatok alapján egy átlagos magyar állampolgár 65 kg élelmiszert dob a szemetesbe évente, szemben a korábbi, 68 kg/fő/év mennyiséggel. A 4%-os csökkenés azért is jelentős eredmény, mivel az eltelt időszakban a vásárlóerő bővülése megközelítőleg 16%-os volt. Igaz, az élelmiszerárak az inflációt meghaladó mértékben növekedtek.
Nem változott azonban az élelmiszer-hulladék összetétele: a keletkező mennyiség fele az elkerülhető kategóriába tartozik, azaz keletkezésük egy kis odafigyeléssel megelőzhető lenne. Az élelmiszer-pazarlásunk tehát fejenként 32-33 kg évente. Leggyakrabban készételek, friss zöldségek és gyümölcsök, valamint kenyér, illetve egyéb pékáruk mennek veszendőbe. Mindez azt mutatja, hogy még bőven akad tennivalónk a környezettudatosságunk fejlesztése terén.
A háztartási élelmiszer-pazarlást a Nébih a továbbiakban is nyomon követi. Ez idáig hazánk az egyetlen ország a közép-kelet-európai régióban, ahol készült felmérés e témakörben. A közeljövőben várhatóan más nemzetek is megjelentetik majd adataikat, 2020-tól ugyanis minden EU-s tagállam számára kötelező az élelmiszer-hulladék mérése.
A mostani kedvező, azaz csökkenő tendencia fenntartásában a jövőben is fontos szerepe lesz a tudatos fogyasztóknak. Erre szeretné felhívni a figyelmet a hivatal szeptember 29-én, az élelmiszer-pazarlás elleni világnapon, amit az ENSZ kezdeményezésére idén szerveztek meg először. A témában számos hasznos és érdekes információ olvasható a Nébih Maradék nélkül programjának weboldalán: https://maradeknelkul.hu/ (NÉBIH)
Kevesebb élelmiszert pazarolnak a magyar háztartások
2020. szeptember 29. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felmérése szerint 4%-kal csökkent a magyar háztartásokban keletkező élelmiszerhulladék mennyisége az elmúlt 3 évben. A kedvező tendencia fenntartásában a jövőben is fontos szerepe lesz a tudatos fogyasztóknak. Erre szeretné felhívni a figyelmet a hivatal szeptember 29-én, az élelmiszer-veszteséggel és -pazarlással kapcsolatos tudatosság nemzetközi napján, amit az ENSZ kezdeményezésére idén tartanak meg első alkalommal.
Érdemes figyelni az adóbevalláskor – egy kész vagyon múlhat a helyes kitöltésen
Az adójóváírás maximális összege 280 ezer forint is lehet – hívta fel a figyelmet a GRANTIS.
Bige László cége nem tudta visszafizetni a 80 milliárd forintot
Május 14-én kellett volna a Nitrogénműveknek visszafizetnie a kötvényeseknek a 200 millió eurónyi kötvényt. Bige László cégének nem sok mozgástere van.
Nagy bajban a határátkelők – országos informatikai probléma okoz fennakadást
Országos informatikai probléma okoz bonyodalmakat a külföldre utazóknak.
Sztrájkba léptek a Starbucks dolgozói, nem tetszik nekik az új munkaruha
Teljesen kiakadtak az egyik legnagyobb amerikai kávézólánc alkalmazottai a cég új dresszkódjára. A Starbucks ezer alkalmazottja lépett sztrájkba.
Emelkedett az állampapírok hozama - most nem kapkodtak a magyar kötvényekért
Csak az ötéves állampapíroknak volt egészséges kereslete.
Optimista az EU a vámegyeztetésekkel kapcsolatban, de jobb alkut akar, mint a britek és a kínaiak
Brüsszelben tanácskoztak a vámháborúról az EU vezető kereskedelmi tisztviselői. Optimizmusnak adtak hangot, de hangsúlyozták, hogy az Európai Unió jobb alkut szeretne elérni, mint a britek és a kínaiak.