Gazdálkodás 2024. október 22. Rövid távú kilátások az EU gabona és olajos magvak piacán Tekintve a hazai szántóföldi növénytermesztés előtt tornyosuló kihívásokat, nagyon nem mindegy, hogy a kontinens milyen képet mutat e téren. Tudjuk, hogy nem csak nálunk változott meg a klíma, de azt is, hogy a világon nálunk emelkedik leggyorsabban az átlaghőmérséklet. A lépéskényszer tehát nálunk a legsürgetőbb. Az ezzel kapcsolatos gazdálkodói döntésekhez a piaci helyzet ismeret elengedhetetlen. Lássuk, mit tart az EU szakmai műhelye a gabonafélék és olajos magvak rövid kilátásairól.
Közélet 2024. augusztus 21. Agrárstratégiai gondolatok 1. – Mit üzennek a dél-európai gabonatermesztők? Itt a korszakváltás időszaka a hazai agráriumban is, a gazdálkodóknak egy sor természeti és piaci kihívással kell szembenézniük. Mi és hogyan változik a feltételekben, kinek és hogyan kell változnia, a szereplők közül, és milyen lesz az új szereposztásban az agrárium? Ezekről szól Fórián Zoltán, az Erste Agrár Központ, -Elemzés vezető agrárszakértőjének sorozatindító írása.
Gazdálkodás 2023. október 10. Milyen lett az idei pocoktermésed? Arról, hogy tenni kellene valamit, már mindenki beszél, de még kevesen jutottak el oda, hogy meg is tegyék. A szántóföldi növénytermesztés – az egész agrárium alapja – válságban van. Fórián Zoltán, az Erste Agrár Kompetencia Központ vezető agrárszakértője szerint ennek egyik fontos indikátora a pocokinvázió. E szőrős kis nyereségfalók most fontos üzenetet hoztak. Fejtsük meg!
Gazdálkodás 2023. február 28. MOSZ: Fogy a levegő a termelők körül, veszélyben hárommillió hektár szántóföld hasznosítása Súlyos pénzügyi gondok akadályozzák a szántóföldi munkák elindítását – állítja közleményében a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ).
Közélet 2023. január 20. Uniós agrárminiszterekkel egyeztetett Nagy István az ukrán gabonaexport ügyében A januári brüsszeli agrártanácson az ugrásszerűen megnövekedett ukrán gabonaimportra tekintettel a belső piac stabilizálását célzó intézkedések megtételére szólítják fel az Európai Bizottságot – erről állapodott meg a lengyel, a cseh, a román, a bolgár és a magyar agrárminiszter.