November óta nem fizetett ki az Ital Magyarország Kft. (IMO). harminc hazai borászatot, köztük a legnagyobb pincészeteket. A becsődölt cég 350 millió forinttal tartozik – tudta meg a 24.hu. A forgalmazó csődvédelmet kért, így a csődeljárás eljárás ideje alatt jogosult a fizetési haladékra. Tehát, az IMO egy darabig nem is fog fizetni. Már a cég honlapja sem elérhető.
A tartozás tényét többen megerősítették a 24.hu-nak. A partnerekkel szembeni elmaradás 2 és 50 millió forint közötti.
Megszokott volt a kifizetés késése, de ez már túl sokáig tartott
Az IMO több nagy áruházba is szállította a pincsészetekből rendelt borokat, de ezen kívül a továbbértékesítés vinotékákba, éttermekbe, és külföldre is történt. A rendelést követő egy-két hónapon belül kellett volna kifizetnie a forgalmazó cégnek a borászatokat. A cég sokszor csúszott több hónapot is a kifizetéssel, ezért a borászok bíztak abban, hogy megoldódik a helyzet. Azonban a borászatok által az IMO-nak küldött felszólítólevelek, illetve telefonos egyeztetéseket követően
Ezután a pincészetek csak egy levelet kaptak az Ital Magyarország Kft.-től, melyből értesültek a csődeljárásról. Több borász felvetette, hogy esetleg pénzkimentés áll a háttérben, család csőd gyanúját is feltételezték, így büntető feljelentést is terveznek.
Az IMO nagykereskedő cég tulajdonosa Bognár Gábor Andor. Tíz százaléknyi üzletrészt tulajdonolt korábban Bognár Gáborné a vállalatból, de ezt tavaly eladományozta Bogár Gábornak.
2020-ban rekorbevétel, 2021-ben veszteség
Minden évben 5 milliárd forint feletti árbevételt produkált az Ital Magyarország Kft. 2016 óta, egészen 2019-ig. 2020-ban 7 milliárdra nőtt a bevétele, és több mint 500 millió forint értékben exportált számos országba, leginkább a lengyel piacra.
Tavaly előtt azonban a hatalmas bevétel ellenére veszteséget jelentett a cég, 43 millió forintos mínuszt termelt. A mérlegben ugyanakkor különösebb problémának nem mutatkozott jele; 100 millió felett volt a cég vagyona és a 2020-as rekordbevételhez képest a 2,2 milliárdos kötelezettség sem teljesíthetetlen.
A tulajdonos, Bogár Gábor Andor családjának cége, a Bognár-Vin Kft. működése az IMO-hoz hasonlóan szintén rosszabbra fordult tavaly, 136 millió forint veszteséggel zárt, ami igencsak rossz teljesítmény ahhoz képest, hogy a megelőző években 50 millió forint felett profitált.
Családi viszály
A a szőlőbor termelésével foglalkozó Bognár-Vin Kft. tehát szintén a Bogár családhoz tartozik. A cég ügyvezetője az IMO tulajdonosának testvére, Bognár Csaba, a tulajdonosa pedig Bogár Attila és id. Bogár Gábor.
Mialatt pedig az IMO Kft. éppen akadozott a fizetésekkel, a Bogár-Vin már a tavalyi év végén megkeresett több pincészetet és felajánlotta, hogy továbbvinné a borforgalmazását és még szerződéstervezeteket is küldött erről. A Bognár-Vin jogi képviselője is megkapta a az IMO csődeljárásáról szóló felhívást, ezzel kapcsolatban pedig megtették a szükséges jogi lépéseket, hisz rengetek kintlévőségük van az IMO-nál. Bogárékról pedig úgy nyilatkozott, hogy a felek között már rég megromlott a viszony, immár nem dolgoznak együtt.