Előrehaladott állapotban vannak azok a tárgyalások, amelyek a Kincsem Nemzeti Lóverseny és Lovas Stratégiai Kft. (Kincsem Nemzeti Kft.) és a Szerencsejáték Zrt. között zajlanak arról, hogy a jövőben bármelyik online felületen vagy lottózóban fogadni lehessen a hazai és a nemzetközi futamokra – mondta a VG-nek Pécsi István, a kft. ügyvezető igazgatója. Abban bízik, hogy a következő szezonban már elérhető lesz a szolgáltatás, jelenleg csupán a Kincsem plusz futamokra lehet fogadni. A mostani, vagyis a március 19-i hétvégén indul a hazai lóversenysport 195. szezonja, összesen 32 versenynap lesz az idén is.
A koronavírus-járvány megtépázta a hazai nézők számát, a Kincsem Nemzeti Kft. árbevétele 2021-ben és 2020-ban is 400 millió forint körül alakult, ez a 2019-es fele – erősítette meg a VG-nek Pécsi István. Az idei lóversenyszezonban a pandémia évét megelőző, 2019-es árbevétel megismétlését tűzték ki célul, azaz 794 millió forint körüli értéket. A járvány előtt egy-egy hétvégén jellemzően több mint ezren voltak kíváncsiak a lovakra és a zsokékra, de népszerűek az agárversenyek is.
Az idei versenyszezon nagyon biztonságos lesz a lovak számára, hiszen az Állatorvostudományi Egyetem (ATE) és a Kincsem Nemzeti Kft. 2021-ben együttműködési megállapodást kötött – hangzott el a lóversenyzés szezonnyitó sajtótájékoztatóján.
Az állatok védelme a jelenkor egyik nagy kihívása, az új vizsgálati protokollt Magyarországon alkalmazzák elsőként Európában – mondta Sótonyi Péter, az ATE rektora. A versenyen induló állatokat a galopp előtti nap alaposan megvizsgálják a sérülések minimálisra csökkentése végett. A vizsgálatok Alagon, Inárcson és Felsőpakonyban, valamint a Kincsem Parkban zajlanak. A programban tíz állatorvos vesz részt, a projekt évente 5-10 millió forintba kerül – válaszolt a VG kérdésére Pécsi István. 2021-ben több mint 2500 ló mozgásszervi vizsgálatát végezték el, az állatok több mint 266 futamon indultak, súlyos sérülés nélkül. A korábbi években, amikor nem voltak verseny előtti vizsgálatok, jellemzően három-négy súlyos lábsérülés is történt.
Az eredmények minket igazolnak, hiszen több hasonló kezdeményezés indult a magyar példa alapján más országokban is
– tette hozzá az ügyvezető.
A lovassport még mindig népszerű Magyarországon. Az elmúlt tíz év fejlesztéseiről Pécsi István elmondta, hogy Dunakeszin és Alagon több mint 350 bokszot, istállót újítottak fel közel 100 millió forintból, emellett több mint kétmilliárd forintot fordítottak a Kincsem Park fejlesztésére.
Koncsek Rita