A NAK és a Design Terminal együttműködése az ígéretes startupok és a befektetők összekapcsolásával folytatódik a sikeres márciusi innovációs ötletversenyt[1] követően. A június 10-i rendezvény az első lépése egy hosszú távú agrárinnovációs programnak, melynek célja, hogy a NAK összefogja és lendületbe hozza az induló innovatív agrárvállalkozásokat, ezzel a hazai agrárszakemberek utánpótlásának biztosításához is hozzájárulva. Éder Tamás, a Bonafarm PR és vállalati kapcsolatok igazgatója, a NAK alelnöke a rendezvényen elmondta, hogy az agrárium, illetve az élelmiszergazdálkodás egy új technológiai robbanás előtt áll, amelyben kiemelt szerep jut a startupoknak.
A most bemutatkozó hat magyar vállalkozásból három jelenleg Hollandiában fejleszt és holland termelőkkel dolgozva értékeli terméke működését. Kulcsfontosságú a hazai agrárium szempontjából, hogy ezek a nagy növekedés előtt álló innovatív vállalkozások Magyarországon találjanak befektetőket és olyan nagy termelői partnereket, akikkel terméküket tesztelhetik, az alkalmazhatóságot értékelhetik és a tapasztalatok alapján dolgozhatnak a fejlesztéseken.”
Az eseményen befektetői oldalról az Arete befektetési Zrt., a Bonitás Befektetési Alapkezelő Zrt., a Hiventures Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt., az iEurope Capital Kft., a Solus Capital Kockázati Tőkealap-Kezelő Zrt. és a Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt. képviselői vettek részt.
Bemutatkozott az eseményen a tejgazdaságok és a húshasznú állományok egészségi állapotát, viselkedését és ,,jólétét” (animal welfare) folyamatosan digitális megfigyelés alatt tartó rendszert fejlesztő Moonsyst; a szarvasmarha-mérlegelést forradalmasító Agroninja; a fekete katonalégy lárvájával az ipari rovartenyésztés elterjesztésén dolgozó Agroloop. Továbbá a Serket szoftvergyártó cég, amely segít a gazdálkodóknak, hogy automatikusan nyomon követhessék állatállományukat, megoldásukkal jelentősen csökkentve a globális antibiotikum felhasználást; illetve az éttermeknek egész évben kiemelkedő minőségű fűszernövényeket, ehető virágokat, gyógynövényeket kínáló bedrock.farm[6], mely beépített szenzorokkal folyamatosan kontrollált, állandó körülményeket biztosít a növények számára, valamint a zöldség- és gyümölcstermesztés lakásban elterjeszteni célzó, tápfolyadékos módszert alkalmazó Growberry.
A NAK tudásbázisa és az agrárszektor egészére kiterjedő vállalati kapcsolatrendszere révén a startupok működő gazdaságokban próbálhatják ki termékeiket, közvetlen visszajelzést kaphatnak a gazdáktól, valamint a termékfejlesztés megkönnyítheti a befektetők és a startupok közti gyors és eredményes együttműködést. A Design Terminal küldetése az üzleti tehetséggondozás, illetve a vállalkozói kultúra és az innovációs ökoszisztéma fejlesztése, ezért vállal szerepet az innovációs ügynökség a legígéretesebb agrárinnovációs startupok és az agrárszektorban hosszú távú fejlődés lehetőségét látó befektetők összekapcsolásában.